Co to jest nadżerka?

Nadżerka

Nadżerka

Ta powszechna dolegliwość dotyka aż co czwartej kobiety. Z pozoru wydaje się błaha, jednakże nieleczona może prowadzić do powstawania raka szyjki macicy.

Nadżerką nazywamy niewielką rankę o nierównej powierzchni. Znajduje się w śluzówce, która wyścieła od strony pochwy szyjkę macicy.

Przyczyny nadżerki

Powstawaniu nadżerki sprzyja wiele czynników. Wśród nich wyróżniamy:

  • urazy mechaniczne powodujące stany zapalne pochwy i sromu oraz nie podjęcie w czasie odpowiedniego leczenia,
  • poronienia i częste porody wskutek których dochodzi do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy,
  • niektóre środki antykoncepcyjne typu spirala, które mogą wywołać stan zapalny dróg rodnych,
  • częsta zmiana partnerów i niosące za tym ryzyko nabycia licznych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Objawy

Jeśli zdarza Ci się doświadczać plamień międy-miesiączkowych lub po odbytym stosunku płciowym, często dokuczają Ci bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i w dolnych partiach brzucha, a także zauważyłaś na swojej bieliźnie upławy o zabarwieniu białym, żółtym lub zielonym to znak, że prawdopodobnie w Twoim organizmie doszło do powstawania nadżerki.

Jednakże, aby mieć 100 procentową pewność, należy umówić się na badanie do lekarza ginekologa, który za pomocą wziernika będzie w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć nadżerce. Jeśli nawet nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych lub nie dokuczają Ci żadne objawy świadczące o tym, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, to i tak średni oraz na pół roku powinnaś odwiedzać gabinet ginekologiczny. Wiadomo nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a systematyczne kontrole są w tym celu niezbędne.

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne daje szeroki obraz lekarzowi. Istnieje pięć grup z cechami charakterystycznymi dla każdej z nich.

  • I grupa świadczy o tym, że nie wykryto żadnych nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego.
  • II grupa jest najczęściej spotykana u kobiet, u których pojawiła się nadżerka. Widoczne są stany zapalne komórek, jednak nie są typowe dla stanu przedrakowego.
  • III grupa jest sygnałem dla ginekologa. W wymazie dostrzeżono komórki, które mają możliwość przekształcenia się w komórki rakowe. Konieczne jest określenie stopnia dysplazji.
  • IV grupa świadczy o obecności raka, który jak na razie usadowił się jedynie w nabłonku. Konieczne jest wykonanie biopsji, aby przekonać się, z jakim rodzajem raka mamy do czynienia.
  • V grupa oznacza, że w organizmie kobiety znajduje się wiele komórek nowotworowych i również niezwłocznie należy wykonać biopsję.

Każda jedna rozpoznana nadżerka może spowodować przekształcenie się w stan przedrakowy, stąd oprócz regularnych kontroli istotne jest jej leczenie. Należy pamiętać, że oprócz nowotworu szyjki macicy, jaki może spowodować nadżerka, może także prowadzić do bezpłodności.

One Response

  1. kasia

Reply