Angina – gdy gardło boli i piecze

Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zimą i latem, powodując ostry ból gardła, zapalenie migdałków i ogólne rozbicie.

Czym jest angina?

Angina

Angina

Anginą nazywamy zapalenie migdałków podniebiennych. Przyczyną powstawania są ogromne ilości drobnoustrojów, których migdałki nie są w stanie zatrzymać. Wywołują ją bakterie – najczęściej paciorkowce – oraz wirusy, sporadycznie grzyby. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, podczas wykonywania odruchu kaszlu, kichania, a także gdy używa się tych samych sztućców, naczyń, szczoteczek do zębów. Można zakazić się również w trakcie pocałunku.

Od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów chorobowych trwa zwykle około 3-4 dni. Dopiero potem pojawia się bardzo wysoka temperatura, dreszcze, ból głowy i charakterystyczny ból gardła, nie ustający nawet podczas połykania. Rzadziej pacjenci skarżą się na wymioty czy nudności. Gdy na migdałkach pojawi się biały nalot, oznacza to pojawienie się anginy ropnej. Zaczerwienieniu i rozpulchnieniu ulegają migdałki i podniebienie miękkie, z kolei węzły chłonne są powiększone i wrażliwe na jakikolwiek dotyk.

Leczenie anginy

W leczeniu anginy bardzo ważne jest całkowite odizolowanie chorego od innych, aby w ten sposób zapobiec dalszym zarażeniom. Nie ma konieczności leżenia w łóżku, jednak pacjenci zazwyczaj są tak słabi, że ulgę przynosi im jedynie poleżenie.

Skutecznym lekarstwem jest antybiotyk – zazwyczaj penicylina – jednak musi być podawana w takiej dawce i tak długo, jak zalecił lekarz. Nie dozwolone są jakiekolwiek modyfikacje. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak groźne dla zdrowia i życia ludzkiego mogą być powikłania niedoleczonej anginy.

Oprócz nawracających objawów chorobowych często dochodzi do przeistoczenia się w przewlekłe zapalenie migdałków. To oznacza, że część bakterii chorobotwórczych pozostaje w organizmie i uaktywnia się w sytuacji, gdy tylko dochodzi nawet do najmniejszego spadku odporności. Ponadto, może towarzyszyć gorączka reumatyczna, która stanowi ryzyko zachorowalności na wady serca, a także popaciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek skutkujące przewlekłą ich niewydolnością. Są to najpoważniejsze powikłania niedoleczonej anginy. Innymi, równie dokuczliwymi konsekwencjami są zapalenia ucha środkowego, nosa, węzłów chłonnych, jak również ropień okołomigdałkowy.

Choremu człowiekowi oprócz antybiotyku powinno podawać się leki obniżające temperaturę, a także stosować płukanki z szałwii czy rumianku w celu złagodzenia dolegliwości bólowych gardła. Napar powinien mieć temperaturę pokojową.

Istotną rolę odgrywa właściwe nawadnianie organizmu. Co prawda chore gardło podczas połykania daje silnie o sobie znać, dlatego jeśli przyjmowanie płynów okazuje się zbyt bolesne i tym samym niemożliwe, można spróbować podawać choremu zmiksowane, o półpłynnej konsystencji zupki z dużą ilością warzyw, która jest źródłem witamin dla osłabionego organizmu.

Program z udziałem Doktora Michała Michalika. Rozmowy o przeziębieniach i anginie.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=Up-OC9–ckg[/tube]

Reply