Categories: Sport

Czwarta kryształowa kula Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk wygrała już Puchar Świata sezonu 2012/13. Ma tak dużą przewagę punktową nad rywalkami, że na pięć startów do końca sezonu nikt nie może odebrać jej już zwycięstwa w ogólnej klasyfikacji. Kowalczyk dołączyła do Norweżki Bente Skari, która również czterokrotnie zdobywała PŚ. Pięć kryształowych kul ma w dorobku jedynie Rosjanka Jelena Wialbe.

Pasmo sukcesów Justyny Kowalczyk rozpoczęło się sześć lat temu. Pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata nasza biegaczka wygrała 27 stycznia 2007 roku. Był to bieg na 10 km stylem klasycznym. W sezonie 2007/08 w klasyfikacji generalnej zajęła trzecie miejsce.

Kolejny sukces przyszedł w 2009 roku w Libercu. Na Mistrzostwach Świata zajęła trzecie miejsce na 10km „klasykiem”. Triumfowała w biegu na 30 km i w biegu łączonym. W tamtym sezonie po raz pierwszy zdobyła Kryształową Kulę. Był to historyczny moment, gdyż jak dotąd żadna zawodniczka z kraju, który nigdy nie organizował zawodów tego cyklu nie triumfowała w nim.

W sezonie 2009/10 przyszło kolejne pasmo sukcesów. Kowalczyk triumfowała w prestiżowym Tour de Ski a także Kryształową Kulę. Był to także sezon olimpijski. W Vancouver Justyna zdobyła trzy medale – złoty, srebrny i brązowy. W kolejnym sezonem oczy wszystkich kibiców skierowane były na zaciętą rywalizację Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen. Norweżka okazała się lepsza na mistrzostwach świata w Oslo. Jednak nasza rodaczka zapewniła sobie trzeci z rzędu triumf w Pucharze Świata i po raz drugi wygrała Tour de Ski.

W tym roku także to Marit Bjoergen triumfowała na mistrzostwach świata. Justyna Kowalczyk zdobyła w Val di Fiemme tylko jeden srebrny medal. Jednak nadal jest najlepsza w Tour de Ski i po raz czwarty sięgnęła po Kryształową Kulę.

Mimo iż Justyna tegorocznego cyklu zawodów nie rozpoczęła najlepiej to ze startu na start wyraźnie się rozkręcała. W tym sezonie Justyna na podium stawała aż 16 razy. Wygrała 10 startów, cztery razy była druga, a na ostatnim stopniu podium stawała dwa razy. Justyna Kowalczyk stanie także na podium ogólnej klasyfikacji sprinterskiej, zajmuje obecnie drugie miejsce, a wyprzedza ją Kikkan Randal.