Czwarta kryształowa kula Justyny Kowalczyk

Czwarta kryształowa kula Justyny Kowalczyk

Czwarta kryształowa kula Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk wygrała już Puchar Świata sezonu 2012/13. Ma tak dużą przewagę punktową nad rywalkami, że na pięć startów do końca sezonu nikt nie może odebrać jej już zwycięstwa w ogólnej klasyfikacji. Kowalczyk dołączyła do Norweżki Bente Skari, która również czterokrotnie zdobywała PŚ. Pięć kryształowych kul ma w dorobku jedynie Rosjanka Jelena Wialbe.

Pasmo sukcesów Justyny Kowalczyk rozpoczęło się sześć lat temu. Pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata nasza biegaczka wygrała 27 stycznia 2007 roku. Był to bieg na 10 km stylem klasycznym. W sezonie 2007/08 w klasyfikacji generalnej zajęła trzecie miejsce.

Kolejny sukces przyszedł w 2009 roku w Libercu. Na Mistrzostwach Świata zajęła trzecie miejsce na 10km „klasykiem”. Triumfowała w biegu na 30 km i w biegu łączonym. W tamtym sezonie po raz pierwszy zdobyła Kryształową Kulę. Był to historyczny moment, gdyż jak dotąd żadna zawodniczka z kraju, który nigdy nie organizował zawodów tego cyklu nie triumfowała w nim.

W sezonie 2009/10 przyszło kolejne pasmo sukcesów. Kowalczyk triumfowała w prestiżowym Tour de Ski a także Kryształową Kulę. Był to także sezon olimpijski. W Vancouver Justyna zdobyła trzy medale – złoty, srebrny i brązowy. W kolejnym sezonem oczy wszystkich kibiców skierowane były na zaciętą rywalizację Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen. Norweżka okazała się lepsza na mistrzostwach świata w Oslo. Jednak nasza rodaczka zapewniła sobie trzeci z rzędu triumf w Pucharze Świata i po raz drugi wygrała Tour de Ski.

W tym roku także to Marit Bjoergen triumfowała na mistrzostwach świata. Justyna Kowalczyk zdobyła w Val di Fiemme tylko jeden srebrny medal. Jednak nadal jest najlepsza w Tour de Ski i po raz czwarty sięgnęła po Kryształową Kulę.

Mimo iż Justyna tegorocznego cyklu zawodów nie rozpoczęła najlepiej to ze startu na start wyraźnie się rozkręcała. W tym sezonie Justyna na podium stawała aż 16 razy. Wygrała 10 startów, cztery razy była druga, a na ostatnim stopniu podium stawała dwa razy. Justyna Kowalczyk stanie także na podium ogólnej klasyfikacji sprinterskiej, zajmuje obecnie drugie miejsce, a wyprzedza ją Kikkan Randal.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Miejsce

 Imię, Nazwisko,

 Punkty

1Justyna KOWALCZYK   1678
2Therese JOHAUG   1097
3Kikkan RANDALL   1009

Klasyfikacja sprinterska

Miejsce

  Imię, Nazwisko

      Punkty

1Kikkan RANDALL       488
2Justyna KOWALCZYK       280
3Celine BRUN-LIE       251

Klasyfikacja dystansowa

Miejsce

Imię, Nazwisko

     Punkty

1Justyna KOWALCZYK       838
2Therese JOHAUG       644
3Kristin Stoermer STEIRA       588

Do końca sezonu pozostało tylko pięć startów.  Najbliższe zawody odbędą się w niedzielę w Oslo na dystansie 30 km stylem dowolnym. Następnie czeka nas już finał Pucharu Świata.

Finał Pucharu Świata

  • 20.03 ŚR. Sztokholm Szwecja sprint stylem klasycznym
  • 22.03 PT. Falun Szwecja 2,5 km stylem dowolnym
  • 23.03 SOB. Falun Szwecja 10 km stylem klasycznym (start masowy)
  • 24.03 ND. Falun Szwecja 10 km stylem dowolnym (pościgowy)

Reply