Hipsterzy – nowe pokolenie

hipsterzy

Hipsterzy – nowe pokolenie

Z każdym rokiem pojawiają się nowe subkultury. Młodzi ludzie szukają własnej tożsamości, własnego „ja”, drogi, którą powinni dążyć. Z tego też względu tworzą grupę, z którą się utożsamiają. Taką grupą są m.in. hipsterzy.

Skąd się wzięli i czym się wyróżniają? O tym wszystkim czytajcie dziś. Zapraszam!

Kto to jest hipster?

Do końca nie wiadomo, czy jest to subkultura, czy nowe pokolenie XXI wieku. Słownikowa definicja mówi o hipsterze jako o człowieku lubiącym wszelakie nowości modowe, pragnącym być na topie, a dodatkowo żywo interesującym się jazzem. 

Samo słowo hipster pochodzi z lat 40/ XX wieku (od okrzyku hep używanego w środowisku jazzowym) i oznacza aprobatę dla wyczucia stylu. Hipsterzy zawojowali świat w latach 40., później nieco słuch o nich zaginął, by znów w latach 90. powrócić za sprawą młodzieży o lewicowych poglądach i wegańskim stylu życia. Dawna otoczka ideowa hipstersów ulotniła się na rzecz mody, pokazania się, hedonistycznego sposobu życia.

Ubiór hipstera?

Niełatwo wyczuć, kto jest hipsterem, a kto nie. Faktem jest, że hipsterzy znają się na modzie, ale sami ubierają się, jakby im na wyglądzie nie zależało. Obowiązkowo włosy w nieładzie, okulary kujonki, ciuchy bez metek – bo nie chodzi o lansowanie się, ale wyrażenie własnego ja. 

Obecnie modny jest styl lat 80., a więc dżinsy bardzo wąskie, koszulki, marynarki, okulary, a do tego najlepiej trampki. Ważne, żeby łączyć style ze sobą, ale umiejętnie. Należy wiedzieć, co jest trendy, a co już nie.

Najważniejsza jest zasada, by ubierać się modnie, by stworzyć coś, co dopiero będzie na czasie, by być o krok do przodu przed innymi. Nie wiem, czy ma to większy sens, ponieważ za chwilę ich „nowości” wejdą do sieciówek i każdy będzie się tak ubierał. Już teraz wystarczy wyjść i spojrzeć na ulicę, by zobaczyć klony osób w tych samych ubraniach.

Czy warto?

Zrozumiałe jest, że powstają nowe subkultury, bo każdy młody człowiek ma potrzebę odkrycia swojej drogi, jednak wątpliwości może budzić fakt, czy młodzi ludzie znają genezę grupy, z którą się utożsamiają. Często jest tak, że niestety ślepo wierzą w to, co mówi telewizja czy internet. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś nimi manipuluje i sprawia, że funkcjonują jak marionetki.

Hipster to człowiek z artystyczną duszą, ciągle poszukujący nowinek modowych, wyglądający inaczej niż przeciętni. Ale zadajmy sobie pytanie, co by pozostało z takiego człowieka, gdyby zabrać mu ciuchy? Wiedziałby kim jest i do czego dąży? Odpowiedzi na to pytanie udzielmy sobie sami. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest odnalezienie celu „podróży”, jaką jest życie.

Reply