Negocjowanie ceny mieszkania lub domu

negocjowanie ceny domu lub mieszkania

Negocjowanie ceny mieszkania lub domu

Jeżeli posiadamy umiejętności skutecznego negocjowania, śmiało można stwierdzić, że poradzimy sobie w życiu. Nie ma chyba osoby, która zaprzeczyłaby słuszności tego stwierdzenia. Nie każdy jednak – co jest  faktem oczywistym – umie negocjować. Warto więc podjąć naukę tej sztuki, gdyż przydaje się ona w życiu właściwie na każdym kroku. Wiedza o tym, co jest szczególnie ważne w negocjowaniu, na pewno się przyda.

Zastanówmy się na początek, kiedy przydaje się umiejętność negocjowania. Otóż często nawet nieświadomie wykorzystujemy ją np. w czasie zakupów, w czasie dyskusji z partnerem, w szkole czy na uczelni, w czasie rozmów biznesowych, a także przy zakupie większych dóbr, takich jak samochód czy nawet dom albo mieszkanie. W kwestii kupna mieszkania negocjacje mają ogromne znaczenie z kilku względów. O tym, jak negocjować, aby kupić mieszkanie czy w korzystnej cenie i dodatkowo zyskać, przeczytasz dzisiaj.

Negocjowanie ceny mieszkania

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż to, jak się zachowujemy  może mieć ogromny wpływ na to, w jakiej cenie kupimy nieruchomość, jaką jest mieszkanie, w dodatku nie tylko w przypadku zakupów od osoby prywatnej, ale także od dewelopera. O czym więc trzeba pamiętać?

Przed rozpoczęciem negocjacji…

Oczywiste jest, że do negocjacji ceny domu czy mieszkania, podobnie jak do każdej innej negocjacji, trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze konieczna jest weryfikacja oczekiwań – ustalenie, jaki dom czy mieszkanie nas interesują, ile chcemy pokoi, w jakim standardzie, jaka cena maksymalna nas interesuje, a jaką cenę najchętniej chcielibyśmy zapłacić itp. Zastanówmy się nad usytuowaniem domu i mieszkania, ekspozycją na słońce itp. – wszystko to będzie wpływało na komfort naszego mieszkania w danym miejscu, zadbajmy więc o to, aby spełniało nasze oczekiwania.

Kolejnym krokiem powinno być zorientowanie się, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości. Zwróćmy szczególną uwagę na to, ile średnio płaci się w danym momencie za dom czy mieszkanie z interesującą nas lokalizacją oraz jak wyglądają formalności prawne. Dowiedzmy się też, czy ceny mieszkań rosną, czy spadają – być może z zakupem warto wstrzymać się jakiś czas, aby kupić nieruchomość w korzystniejszej cenie.

Wiedza jest naprawdę sporym atutem. Dzięki zdobyciu odpowiednich informacji zapobiegniemy sytuacji, kiedy ktoś – mniej lub bardziej świadomie – wprowadzi nas w błąd w czasie zakupu mieszkania. A oczywiście takich sytuacji nie chcemy.

… i w trakcie negocjacji

Przystępując do negocjacji, nie tylko w przypadku zakupu mieszkania, ale też w ogóle, musimy panować nad swoimi emocjami. Nie powinniśmy od razu okazywać swoich emocji i zaangażowania w zakup, gdyż sprzedawca, widząc nasze zaangażowanie, będzie wiedział, że zgodzimy się na większe ustępstwa. Dodatkowo, nawet jeżeli dane mieszkanie czy dom bardzo nam się podobają, nie powinniśmy również podejmować decyzji pod wpływem chwili, ale dać sobie czas. Warto też pamiętać, że to sprzedawca ma zabiegać o nasze zainteresowanie, a nie odwrotnie, zwłaszcza na chwilę obecną, kiedy sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna i coraz mniej osób decyduje się na zakup mieszkania czy domu.

Pamiętajmy też o jednym bardzo istotnym fakcie – cena mieszkania czy domu, oferowana w ogłoszeniu, zazwyczaj jest nieco zawyżona, najczęściej o około 5 – 10 %. Sprzedawca ma bowiem zwykle na uwadze fakt, że kupujący będzie chciał negocjować cenę. Dlatego warto śmiało pytać o możliwość jej obniżenia. Warto też mieć oczy i uszy szeroko otwarte – jeżeli widzimy jakieś wady domu czy mieszkania, zawsze podawajmy je jako karty przetargowe!

Negocjując, nie deklarujmy od razu maksymalnej kwoty, jaką jesteśmy w stanie wyłożyć na mieszkanie – najpierw zaproponujmy mniej, dzięki czemu łatwiej nam będzie potem pójść na ewentualne ustępstwo i podwyższać ją, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Taki zabieg pozwoli nam również usatysfakcjonować sprzedawcę – będzie zadowolony, że udało mu się skłonić nas do zapłacenia wyższej kwoty, dzięki czemu być może łatwiej przystanie na nasze propozycje.

Nie wolno również zapominać, iż deweloperzy, a także sprzedawcy prywatni to osoby otwarte na oferty i propozycje z naszej strony. Są z reguły gotowi do tego, aby negocjować. Zawsze korzystajmy z tego faktu, a na pewno uda nam się osiągnąć cenę, która będzie dla nas satysfakcjonująca.

Powodzenia w negocjacjach!

One Response

  1. karinaa80

Reply