Urządzamy pokój dla maluszka

Urządzamy pokój dla maluszka

Urządzamy pokój dla maluszka

Okres ciąży to najpiękniejszy czas dla kobiety i jej partnera. To okres pełen emocji i wrażeń, to oczekiwanie na nowego członka rodziny, o którego dobro trzeba troszczyć się jak najbardziej.

Aby maluch czuł się dobrze w swoim nowym mieszkaniu, warto zadbać o stworzenie mu funkcjonalnego i przytulnego pokoiku. Projektując pokój lub kącik dla maluszka, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej będzie to najczęściej uczęszczana część całego domu. Stąd też istotne jest, aby przewidzieć pewne zmiany już na samym początku i urządzić pokój dla dziecka tak, aby rósł razem z nim.

Najpierw meble

Najważniejszym wyposażeniem mieszkania są meble. Urządzając pokój dla dziecka musimy pamiętać o łóżeczku i przewijaku. Ich uzupełnienie będą stanowiły komoda, szafa i miejsce na zabawki, których z upływem czasu będzie przybywać. W późniejszych miesiącach czy latach tradycyjne szczebelkowe łóżeczko zostanie zastąpione normalnym. Dojdzie także biurko. Jak więc widać – elementów będzie dość dużo, trzeba zadbać, żeby wszystko stanowiło spójną całość, warto więc wybrać producenta, który wszystkie te przedmioty posiada w swojej ofercie.

Bardzo ładne są meble klasyczne. Te kolorowe, bogato zdobione na początku owszem, będą kusiły wyglądem, jednak szybko się znudzą, a dobre tradycyjne wzornictwo to doskonała inwestycja. Wbrew pozorom klasyka nie musi być smutna! Styl pokoju można kreować dodatkami, które do woli można wymieniać.

Potem kolory i światło

O charakterze i wyglądzie pokoju dla dziecka decydują kolory. Barwy mają wpływ na samopoczucie i nastrój dziecka. Wnętrze, w którym śpi i odpoczywa niemowlę, musi być spokojne i neutralne. Ma za zadanie wyciszyć. Małe dzieci przez początkowych kilkanaście tygodni bardzo dużo śpią i czuwają. Stąd też świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju pastele. Chcesz nadać trochę energii pomieszczeniu? Jaskrawe barwy wprowadzaj w miejscach przeznaczonych na zabawę i dla dzieci o wiele starszych.

Nie bez znaczenia jest także właściwe oświetlenie pokoju. Musi być jednocześnie praktyczne i ładne. Najważniejsze jest światło górne, które rozjaśnia całe pomieszczenie. Lampka zamieszona nad łóżeczkiem lub postawiona szafce nocnej zapewni delikatne światło dla mamy, która czuwa przy swoim dziecku, a starszemu dziecku pozwoli szybciej zasnąć.

Aranżujemy przestrzeń

Sposób ustawienia mebli jest bardzo ważny dla młodej mamy, która pod ręką musi mieć wszystkie przedmioty niezbędne do pielęgnacji dziecka. Łóżeczko z przewijakiem powinno być umieszczone z dala od okien i drzwi, aby w chłodne dni malec nie przeziębił się. Świetnym ułatwieniem dla mamy, która karmi swoje dziecko, jest postawienie fotela blisko łóżeczka. A dla starszych dzieci koniecznie zaplanuj miejsce na zabawki oraz przestrzeń do zabawy.

Pora na dodatki

I tu można zaszaleć. Skoro meble i kolory są starannie i rozważnie dobierane, także i przy dodatkach możemy sobie pozwolić na puszczenie wodzy fantazji. Szeroka gama produktów dostępnych na rynku, zaczynając od zasłon i rolet, po dywany, pościel, poduszki, obrazki, a kończąc na maskotkach czy innych, drobnych akcesoriach, daje nam ku temu ogromne możliwości. Od wyboru do koloru.

One Response

  1. domartstyl-pl

Reply