Choroby stóp, ich przyczyny i leczenie

Choroby stóp

Choroby stóp

Do chorób stóp zaliczamy odciski, zapalenie kaletki maziowej stawu śródstopno – paliczkowego pierwszego czy wrośnięte paznokcie, które szpecą i przeszkadzają.

Długotrwałe tarcie lub ucisk źle dopasowanego obuwia to główne przyczyny dolegliwości stóp.

Choroby stóp i ich przyczyny

Odciski to zgrubienia naskórka, które występują najczęściej na palcach stóp. Odciski, które znajdują się między palcami, są zmiękczane przez pot. Odciski na podeszwach stóp są zwykle bardzo małe – wielkości ziarnka ryżu.

Najbardziej narażone są osoby o wysokim podbiciu, u których podczas chodzenia nacisk na palce stóp jest szczególnie duży, co sprzyja ich ocieraniu się o obuwie. Odciski mogą się również pojawiać na rękach w wyniku nadmiernego nacisku lub tarcia.

Modzele to rogowe zgrubienia  na podeszwach stóp. W odróżnieniu od odcisków nie są bolesne. Powstają wówczas, gdy ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie na podeszwie stopy.

Zapalenie kaletki maziowej stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego powoduje powstanie zgrubienia, które tworzy się na poziomie stawu, łączącego wielkie palce ze stopą.

Wrośnięty paznokieć powstaje wówczas, gdy pod wpływem nacisku brzegi rosnącego paznokcia wrastają w skórę, wywołując ból i stan zapalny. Po pewnym czasie może to doprowadzić do zakażenia. Dolegliwość ta występuje najczęściej wtedy, gdy paznokcie są obcinane w niewłaściwy sposób lub gdy skóra jest stale wilgotna od potu, np. kiedy buty czy skarpetki wykonane z materiałów syntetycznych nie umożliwiają odprowadzenia potu albo po prostu są zbyt ciasne.

Zapobieganie chorobom stóp

Jeśli tylko to możliwe, chodź boso. Noś buty z materiałów umożliwiających stopom oddychanie, takich jak skóra, płótno czy niektóre syntetyki. Obuwie powinno umożliwiać palcom poruszanie. Skarpetki nie powinny być ciasne. Właściwe dopasowanie obuwia jest ważne w dzieciństwie. Rosnące stopy są tak plastyczne, że dziecko nie odczuwa bólu, nawet jeśli buty mają niewłaściwy kształt. Źle dobrane obuwie może po kilku latach doprowadzić do powstania dolegliwości, a nawet deformacji stóp. Małe dzieci w ogóle nie potrzebują obuwia, dopóki nie wychodzą z domu.

Obcinaj paznokcie u nóg we właściwy sposób. Paznokcie powinny być obcinane wtedy, gdy ich brzegi wyrosną poza opuszki. Nigdy nie dłub z boków paznokcia, chcąc usunąć martwa skórkę lub zanieczyszczenia.

Leczenie chorób stóp

Ogólne wskazówki

  • Uwolnij stopy od wszelkich źródeł nacisku lub tarcia, lepiej dopasowując obuwie.
  • Nie noś butów na wysokich obcasach.
  • Jeśli to konieczne, rozciągnij obcisłe skórzane obuwie. Może to zrobić szewc, można również kupić płyn do rozciągania obuwia.
  • Aby zapobiegać grzybicom, dbaj o czystość i suchość stóp.
  • Jeśli masz wrośnięty paznokieć, wykonaj na jego środku niewielkie nacięcie w kształcie litery V. Zmniejszy to nacisk na brzegi.

Z apteki

Jeśli masz odciski i zapalenie kaletki maziowej stawu śródstopno-paliczkowego, zastosuj podkładki lub pierścienie z filcu albo gąbki, aby zmniejszyć nacisk na bolące miejsca.

Zmiękcz modzele, mocząc nogi w wodzie lub zastosuj przeznaczony do tego środek, zawierający kwas salicylowy. Następnie usuń zgrubiały naskórek pumeksem albo pilnikiem do stóp. Powtarzaj ten zabieg raz czy dwa razy w tygodniu.

Olej rycynowy oraz czysta lanolina również zmiękczaj odciski i modzele. Nie stosuj lanoliny jeśli jesteś uczulona na wełnę.

Jeśli twoje stopy mają nieprzyjemny zapach, spróbuj moczyć je codziennie w wodzie z dodatkiem soli do stóp.

Leki z kredensu

Jeśli masz wrośnięty paznokieć, mocz stopy dwa razy dziennie przez pięć minut w misce ciepłej wody z dodatkiem trzech łyżek soli. Nie obcinaj paznokcia, dopóki stan zapalny nie minie.

Aromatoterapia w chorobach stóp

  • Wetrzyj w odcisk kilka kropli olejku cytrynowego i owiń plastikowa folia na 20 minut. Powtarzaj ten zabieg co tydzień lub dwa.
  • Stopę z wrastającym paznokciem wymocz wymocz dwa razy dziennie w misce ciepłej wody z dodatkiem sześciu kropli olejku z drzewa herbacianego. Zapobiegnie to zakażeniu.

Leki ziołowe w chorobach stóp

Stopę z wrastającym paznokciem wymocz w roztworze dwóch łyżeczek nalewki z nagietka w litrze wody. Dzięki odkażającym właściwościom nagietka roztwór ten pomaga również oczyścić i zmiękczyć paznokcie. Zamiast nagietka możesz dodać do wody łyżkę wody oczarowej.

Żywotnik może pomóc w przypadku odcisków i brodawek. Wieczorem posmaruj bolesne miejsce maścią z żywotnika i przykryj na noc przylepcem z opatrunkiem lub zabandażuj.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy ból lub opuchlizna utrzymuje się dłużej niż przez siedem dni.
  • Gdy obrzęk ma charakter zapalny.
  • Gdy modzele są bolesne.
  • Jeśli stopa drętwieje lub czujesz mrowienie.
  • Gdy paznokieć wrósł w skórę.

Reply