Dlaczego pocimy się nadmiernie?

Dlaczego pocimy się nadmiernie?

Dlaczego pocimy się nadmiernie?

Gruczoły potowe są rozmieszczone na całej skórze, jednak najwięcej występuje ich na dłoniach, stopach, a także pod pachami. Jedne funkcjonują już od urodzenia, inne – te w okolicach płciowych — uaktywniają się w okresie dojrzewania. Wydzielanie potu jest niezależne od naszej woli.

Wzmaga się wskutek przebywania w wysokiej temperaturze, przegrzania, w czasie ciężkiej pracy fizycznej, w chorobach przebiegających z wysoką gorączką i innych (np. w cukrzycy, otyłości, nadczynności tarczycy). Można pocić się także pod wpływem emocji (zdenerwowania, strachu). Pocąc się pozbywamy się z organizmu nadmiaru ciepła.

Dlaczego się pocimy?

Przegrzanie może być przyczyną potówek, które często pojawiają się na skórze niemowląt. Jeśli zauważymy u dziecka białe pęcherzyki lub czerwone grudki, to znaczy, że jest ono za ciepło ubrane albo przebywa w zbyt ogrzanym pomieszczeniu. Te podrażnienia na skórze można złagodzić spirytusem salicylowym i zasypką dla niemowląt. U dorosłych nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych okolic – dłoni, stóp, pach. Na przykład dłonie nadmiernie się pocą młodym, nieśmiałym dziewczynom, rzadziej chłopcom, a stopy – przeważnie mężczyznom. Nadmierne pocenie jest nie tylko defektem kosmetycznym, utrudniającym czasem kontakty towarzyskie, ale może być również czynnikiem sprzyjającym wielu chorobom. Należą do nich drożdżyce i grzybice skóry, zakażenia ropne.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się?

Dlatego nadmiernemu poceniu należy zapobiegać. Przede wszystkim trzeba dbać o higienę osobistą. Przykry zapach potu jest bowiem spowodowany jego rozkładaniem się na powierzchni skóry. Przynajmniej raz dziennie powinniśmy się wykąpać w wannie lub pod prysznicem, a w razie większych wysiłków fizycznych, upałów – nawet częściej. Nadmiernej potliwości zapobiegają kąpiele całego ciała lub moczenie
dłoni czy stóp w wodzie z dodatkiem naparu z ziół, np. kory dębu, skrzypu, krwawnika itp.

Dopiero po umyciu można zastosować dezodorant. Pamiętajmy jednak, że dezodoranty w zasadzie nie hamują pocenia, lecz tylko zapobiegają rozkładaniu się potu i powstawaniu niemiłego zapachu. Wydzielanie potu blokowane jest natomiast przez antyperspiranty. Są to preparaty, które zwężają ujścia gruczołów potowych. Można ich używać tylko w wyjątkowych wypadkach (od czasu do czasu przez parę godzin), długotrwałe bowiem zablokowanie ujść gruczołów potowych może doprowadzić do stanów zapalnych skóry.

Na wydzielanie się potu ma również wpływ sposób odżywiania oraz ilość wypitych płynów. Mięso i ostre przyprawy wzmagają jego wydzielanie. Osoby, które w czasie upałów mało piją, mniej się pocą (nie tędy jednak droga!). Nadmiernej potliwości zapobiega picie naparu z szałwii czy krwawnika.

Zdarza się, że osobom nadmiernie pocącym się lekarz zaleca leki uspokajające, hamujące działanie nerwowego układu przywspółczulnego i zwężające naczynia krwionośne. W skrajnych przypadkach usuwa się chirurgicznie gruczoły potowe (prawie wyłącznie te pod pachami).

Reply