Gorączka – jak sobie z nią radzić?
Gorączka, czyli podwyższenie temperatury ciała około 1,5 do 3 stopni powyżej normy, jest zazwyczaj sygnałem, że układ odpornościowy stara się zwalczyć jakieś zakażenie.
Kilka domowych sposobów może pomóc obniżyć temperaturę, jeśli jest bardzo wysoka.
Przyczyny i objawy gorączki
Gorączka może towarzyszyć zakażeniom takim jak grypa, angina czy choroby zakaźne wieku dziecięcego. Przyczyną gorączki może być również udar cieplny.
Objawami wzrostu temperatury są dreszcze oraz odczuwanie na przemian zimna i gorąca. Gorączce może towarzyszyć ból głowy i przyspieszenie oddechu.
Leczenie
Kiedy niespodziewanie robi ci się zimno i masz dreszcze, to sygnał, że zaczynasz chorować. Powinieneś dużo odpoczywać, ale nie musisz od razu kłaść się do łóżka. Kąpiel w letniej wodzie poprawia samopoczucie.
Obniżanie gorączki
Jeśli temperatura ciała nie przekracza 37,8 – 38 stopni, nie trzeba jej obniżać, chyba, że bardzo źle się czujesz. Jeśli chcesz to zrobić, zmniejsz lub wyłącz ogrzewanie w pokoju, w którym przebywasz, w razie potrzeby otwórz okno lub drzwi i włącz elektryczny wentylator lub klimatyzację, ubierz się lekko, a jeśli jest ci zbyt gorąco w łóżku, zmień kołdrę na koc. Odzież i pościel powinny być wykonane z naturalnych włókien, ponieważ pot łatwiej przez nie paruje, obniżając temperaturę ciała.
Okłady
Możesz zastosować zimne, mokre okłady na czoło, kark, nadgarstki oraz łydki. Reszta ciała może być przykryta. Zmieniaj okłady, kiedy stają się ciepłe. Postępuj tak, dopóki temperatura nie spadnie i nie poczujesz się lepiej.
Zawijanie ciała
Wilgotny okład na całe ciało to skuteczny sposób obniżania wysokiej temperatury ciała, trzeba jednak uważać, by nie spadła za bardzo. Owiń ciasno gorączkującą osobę w zimne mokre prześcieradło lub kilka zimnych, mokrych ręczników, a następnie w suchy, wełniany koc. Zmieniaj je co 15-20 minut, aż chory poczuje ulgę.
Uzupełnianie płynów
Jeśli masz gorączkę, dużo pij, żeby organizm mógł wytwarzać duże ilości moczu. Najlepszymi napojami są woda i płyny, które zawierają dużo witaminy C, na przykład sok z czarnej porzeczki, pomarańczy lub cytryny.
Leki ziołowe
Pij herbatki przygotowane z kory wierzby białej, kwiatu lipy, ziela, melisy lekarskiej, kwiatu bzu czarnego, jeżówki, imbiru lub mięty. Korzystne działanie ma również nalewka z jeżówki.
Obniżenie gorączki u dzieci
Gorączkującego dziecka nie należy kąpać w zimnej czy letniej wodzie ani wycierać mokra gąbką. Mogłoby to spowodować nadmierny spadek temperatury i wywołać dreszcze, których następstwem byłby jeszcze większy wzrost temperatury.
Jeśli dziecko ma gorączkę, ubierz je lekko i połóż w dobrze przewietrzonym, chłodnym pokoju. Zadbaj też, aby jak najwięcej piło.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy wymiotujesz, odkasłujesz flegmą lub krwią albo zauważyłeś krwawienie przy wypróżnieniu.
- Jeśli cierpisz na cukrzycę, chorobę serca lub inna chorobę, która wymaga stałej opieki medycznej.
- Gdy temperatura powyżej 38,3 stopnie utrzymuje się dłużej niż 72 godziny.
Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:
- Gorączce towarzyszy silny ból głowy, zesztywnienie karku, wysypka lub nadwrażliwość na światło.
- Gorączka przekracza 39,4.
- Gorączce towarzyszy silny ból brzucha albo zaburzenia oddawania moczu.
- Czujesz się zdezorientowany, ospały, rozdrażniony lub oddychasz z trudem.
- Dziecko poniżej trzeciego trzeciego miesiąca życia ma 37,8 stopni gorączki lub więcej.
- Dziecko między trzecim a szóstym miesiącem życia ma 38,3 stopnie lub więcej.
ja bym zastosowała w pierwszej kolejności kompresy chłodzące na kark, czoło, łydki stopy. A jeśli gorączka by nie spadała podałabym przeciwgorączkowy Ibufen. Gdyby gorączka utrzymywała się przez kolejny dzień poszłabym do lekarza.