Nadwrażliwe zęby – przyczyny i sposób leczenia
Coraz więcej osób skarży się na ból podczas jedzenia lodów, deserów czy owoców. Za taki dyskomfort podczas posiłku odpowiadają nadwrażliwe zęby.
Występuje kilka przyczyn występowania nadwrażliwości w przypadku zębów, dlatego warto wiedzieć, jak sobie poradzić z takim problem. Możliwości jest kilka.
Stres i groźne bakterie
Bardzo częstą przyczyną kującego bólu zębów jest osłabienie szkliwa przez bakterie. Powodują one próchnicę, osłabiają dziąsła i prowadzą do nieodwracalnych zmian w uzębieniu. Najlepszym pokarmem dla nich jest cukier, dlatego warto ograniczyć jego ilość w diecie.
Do nadwrażliwości prowadzą też częste wymioty, więc często zdarza się, że pojawia się ona u kobiet w ciąży i osób, które cierpią na bulimię.
Problem może być również kłopotliwy dla osób ze słabymi nerwami. Długotrwałe i negatywne emocje powodują zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Najczęściej może się to dziać podczas snu, dlatego warto wybrać się z tym problemem do dentysty, który może zaproponować specjalną szynę na zęby. Zakłada się ją na noc. Podczas snu łagodzi ona skutki ściskania szczęk.
Odpowiednie szczotkowanie
Nadwrażliwość bywa również konsekwencją nieprawidłowego sposobu szczotkowania zębów. Gdy szorujemy je poprzecznymi ruchami i za pomocą twardej szczoteczki, możemy uszkodzić dziąsła i „wyrzeźbić” ubytki przy szyjkach, gdzie szkliwo jest najcieńsze. Gdy go brakuje, kanaliki zębowe są odsłonięte, a ruch płynu w ich wnętrzu prowadzi do powstania bólu, np. po zjedzeniu czegoś zimnego. Nadwrażliwe zęby należy myć miękką szczoteczką po każdym posiłku, a najlepsza jest technika wymiatająca. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni, skierowaną włosiem w stronę dziąsła.
Cenne rady dla nadwrażliwców
Warto zastosować kilka zasad, a wtedy nasze zęby nie będą bolały:
- unikajmy słodkich i gazowanych napojów, a jeśli po nie sięgamy, to pijmy je przez słomkę;
- do mycia używajmy miękkiej szczoteczki i delikatnej pasty;
- ograniczmy kawę i herbatę;
- jedzmy dużo posiłków z nabiałem i rybami, gdyż zawierają fluor i wapń wzmacniający kości.
W razie pomocy
W momencie, gdy ból staje się nie do wytrzymania, warto mieć pod ręką jakiś preparat z apteki. Wystarczy wmasować go w bolące miejsce i stosować dwa-trzy razy dziennie, ale nie dłużej niż siedem dni bez wizyty u stomatologa. U dentysty można zdecydować się na zabieg zmniejszania lub blokowania kanalików zębowych. Polega on na wcieraniu preparatu żywicowego, który pomaga przy nadwrażliwości.