Przeziębienie – jak sobie radzić z chorobą?
Słońce i upały to już przeszłość. Jesienna rzeczywistość – plucha, deszcz i atakujące zewsząd bakterie i wirusy mają wielki wpływ na nasze zdrowie.
Jak więc chronić się przed przeziębieniem i co robić, kiedy już się pojawi? Podpowiadamy dzisiaj!
Zapobieganie przeziębieniom
Przeziębienie jest najczęstszym schorzeniem w okresie jesienno-zimowym. Choć to niegroźna choroba, potrafi równo dać się we znaki i uprzykrzyć nam życie. Na szczęście są sposoby, aby go uniknąć lub złagodzić dolegliwości i szybko zwalczyć infekcje.
Wirusy, które wywołują przeziębienie, przenoszone są drogą kropelkową, kiedy kichamy lub kaszlemy. Zarazki rozprzestrzeniają się również na przedmiotach codziennego użytku, dlatego dobrym sposobem na uniknięcie zarażenia jest częste mycie rąk mydłem, jak i wietrzenie pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu.
Przeziębieniom służy również gwałtowna zmiana temperatury. Wystarczy zgrzanie się w autobusie czy na rowerze, przewianie i choroba gotowa. Dlatego na liście jesiennych zakupów, prócz czapki i rękawiczek, powinniśmy zamieścić termometr ścienny, dzięki któremu będziemy mogli ubierać się adekwatnie do panującej temperatury.
Warto spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, na spacerach, ale równocześnie ubierać się na cebulkę. W razie ciepła możemy się rozebrać, gdy zawieje mocniej – otulimy się szalikiem. Ponadto częste spacery hartują organizm, dzięki czemu lepiej sobie poradzi z drobnoustrojami. To ważna zasada dla dzieci jak i dorosłych.
Jak sobie radzić z atakiem przeziebienia?
Czasem bywa tak, że nie da się pokonać wirusów i zaczyna się fala ataku: kaszel, katar, kichanie, drapanie w gardle i gorączka. To pierwsze sygnały, że czas zacząć walkę!
Jeśli mamy możliwość, należy unikać wysiłku i przez 2-3 dni poleżeć w domu w łóżku. Przyda się termofor z gorącą wodą pod kołdrą, gdy dokuczają na dreszcze i bóle mięśniowe, lub z zimną, gdy trawi nas gorączka. W czasie przeziębienia należy również dużo pić. Dobrze, gdy jest to niegazowana woda mineralna, herbata z sokiem z maliny czy napar z lipy. Niewskazane są słodkie napoje, kawa w dużych ilościach i mocna herbata itp. Posiłki powinny być lekkostrawne i niewielkie, tu sprawdzi się domowy rosołek.
Leczenie przeziębienia
Katar to pozornie niegroźna przypadłość, ale dająca się mocno we znaki. Przykre objawy szybko złagodzą leki dostępne bez recepty i domowe sposoby leczenia. Do nosa należy używać jednorazowych chusteczek higienicznych. Zatykający nos katar rozrzedzi roztwór wody morskiej lub inhalacje z sody i majeranku. Pomocne może być również nawilżanie powietrza, czy to dzięki specjalistycznym nawilżaczom, czy zwykłej szklance wody na parapecie okna. Ulgę przyniosą również leki obkurczające naczynia śluzówki nosa, w formie sprayu czy tabletek, pamiętajmy jednak, że takich leków nie należy stosować dłużej niż przez pięć dni.
Jeśli chodzi o walkę z gorączką, warto mieć w domu zapas środków z ibuprofenem lub paracetamolem. Leki te łagodzą stany zapalne i uśmierzają bóle mięśni i głowy.
Na ból gardła pomocna stanie się płukanka z szałwii czy sody lub pastylki do ssania dostępne bez recepty. Kaszel, początkowo suchy i bolesny, może zamienić się w ciężki i mokry. W związku z tym należy stosować odpowiednie syropy na odpowiedni rodzaj kaszlu. Syropy najlepiej przyjmować 3-4 godziny przed snem, ponieważ dopiero po takim czasie zaczynają działać.