Uchyłkowatość jelita

Uchyłkowatość jelita

Uchyłkowatość jelita

Choroba uchyłkowa jelita, zwana też uchyłkowatością jelita, pojawia się często po 50 roku życia. W ścianie jelita grubego pojawiają się liczne, niewielkie uwypuklenia, nazywane uchyłkami.

Jedzenie pokarmów, które zawierają dużo błonnika, zmniejsza ryzyko występowania uchyłków i ich zapaleń.

Przyczyny uchyłkowatości jelita

Uchyłkowatość jelita zazwyczaj spowodowana jest niewłaściwą dietą (za mało błonnika, za dużo produktów rafinowanych).

Kiedy je się produkty wysoko przetworzone, mięśnie ścian okrężnicy muszą wykonywać dodatkową pracę, żeby przepchnąć suchą i lepką treść jelitową. Okresowo mięśnie te ulegają bolesnemu skurczowi. W wyniku napięcia w błonie śluzowej jelita tworzą się rozstępy.

Te rozciągnięte odcinki nie przysparzają zwykle kłopotów, ale mogą przyczyniać się do powstania zaparć lub biegunek, którym towarzyszy tępy, uporczywy ból, na ogół po lewej stronie brzucha. Czasem ból ustępuje po oddaniu gazów. Możliwymi powikłaniami są: zapalenie uchyłków, krwawienie z pękniętej ściany uchyłka i niedrożność jelita.

Zapobieganie uchyłkowatości jelita

Uchyłki jelita występują rzadko w krajach, gdzie tradycyjnie jada się pokarmy bogate w błonnik.

choroba uchyłkowa jelitaTaki sposób odżywiania znacznie zmniejsza ryzyko choroby.

  • Jedz więcej codziennie pięć porcji warzyw i owoców oraz trochę orzechów i nasion. Dokładnie je przeżuwaj.
  • Kupuj produkty z pełnego ziarna, unikaj produktów z białej mąki oraz białego ryżu. Kiedy jemy pokarmy, które zawierają dużo błonnika, powinniśmy pić duże ilości płynów – co najmniej osiem szklanek dziennie.

Mniej skuteczną metodą zapobiegania chorobie jest codzienne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Pobudzają one ruchy robaczkowe, przeciwdziałają zaparciu.

  • Jedzenie trzy razy dziennie świeżego czosnku lub tabletek czosnkowych hamuje nadmierne namnażanie się bakterii i pomaga zapobiegać powstawaniu uchyłków.

Leczenie uchyłkowatości jelita

Co jeść?

Podczas napadu bólu oszczędzaj okrężnicę, unikając nabiału oraz produktów z pszenicy i innych zbóż.

dieta przy chorobie uchyłkowej jelitaUlgę może Ci przynieść zjedzenie owsianki przyrządzonej z płatków owsianych moczonych przez noc w mleku sojowym, a potem ugotowanych w nim.

  • Przez dwa dni jedz tylko warzywa, bezmięsne zupy, mus jabłkowy, owoce, potem do diety dodaj rybę, ryż, oliwę z oliwek, rośliny strączkowe.
  • Po ustąpieniu objawów choroby wróć do zwykłego sposobu odżywiania się. Pij codziennie łyżkę oliwy z oliwek, oleju lnianego lub z włoskich orzechów. Oleje te są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które hamują proces zapalny.

Akupresura

  • Jeśli ból jest uporczywy, uciskaj koniuszkami palców do pięciu minut punkt Sp 6 znajdujący się na wewnętrznej stronie łydki, na szerokość czterech palców nad szczytem wewnętrznej kostki, dwa punkty St 25 leżące na szerokość dwóch kciuków po obu stronach pępka oraz punkt CV 4 położony na szerokość dwóch kciuków po obu stronach pępka oraz punkt CV 4 położony na szerokość czterech kciuków poniżej pępka. Nie naciskaj na punkt Sp w czasie ciąży.

Z apteki

  • Zażywaj preparaty wielowitaminowe i mineralne.
  • Zażywaj przyjazne bakterie w postaci tabletek lub jogurtu z żywymi kulturami bakterii. Pozwoli to odbudować naturalna florę bakteryjną układu pokarmowego.

Leki ziołowe

  • By zmniejszyć kurcze mięśniówki jelit i złagodzić stan zapalny uchyłków jelit, pij codziennie pół filiżanki miąższu aloesowego.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy objawy występują po raz pierwszy i konieczne jest rozpoznanie.
  • Gdy naturalne terapie nie przynoszą poprawy.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Występuje silny ból brzucha, zwłaszcza gdy towarzyszy mu gorączka lub wymioty.
  • W stolcach pojawia się krew.

Reply