Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

Zwykle zaczyna się bardzo niewinnie, pieczenie oczu, albo uczucie piasku pod powiekami. Przeważnie tłumaczymy to, tym, że ostatnio więcej czytamy lub dłużej pracujemy przy komputerze i bagatelizujemy problem.

 

Zapewne wiele razy próbujesz się uspokajać, gdy czujesz, że z twoimi oczami dzieje się coś niepokojącego. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz twoje oczy upominają, że za bardzo je forsujesz. Dodatkowo przeszkadza ci uczucie suchości lub wręcz przeciwnie: oczy łzawią i stały się nadwrażliwe na światło. Może się okazać, że to tylko zmęczenie, koniecznie jednak trzeba to wyjaśnić. W ten sposób bowiem objawia się również zespół suchego oka – choroba, która jest stosunkowo łatwa do opanowania, ale pozostawiona bez leczenia, może prowadzić nawet do zaburzeń widzenia.

zespół suchego okaOchrona oka

Przyczyną dolegliwości jest niewystarczające nawilżenie oka. W normalnej sytuacji gałkę oczną pokrywa warstwa filmu łzowego, wytwarzanego przez gruczoły łzowe. Dzięki niemu powieki swobodnie poruszają się po powierzchni oka. Film łzowy poprawia także własności optyczne narządu wzroku i umożliwia prawidłowe widzenie obrazów. Ponadto usuwa ciała obce, które dostając się do oka, mogłyby spowodować uraz lub wywołać stan zapalny. Dzięki obecności przeciwciał chroni je też przed bakteriami, a wreszcie odżywia rogówkę. Ochronny „płaszcz” oka składa się z warstwy śluzowej, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie gałki ocznej, i z warstwy wodnistej, zawierającej składniki odżywcze, tlen oraz przeciwciała. Na zewnątrz oko osłania warstwa lipidowa. Ona utrzymuje film łzowy „na swoim miejscu”. Zmiany w jego składzie lub zbyt mała jego ilość powodują zespół suchego oka.

Przyczyny zespołu suchego oka

Większość przypadków tej choroby w Polsce jest spowodowana niewystarczającą produkcją wydzieliny przez gruczoły łzowe. Na to nakładają się inne czynniki: zbyt rzadkie mruganie powiekami – to prosty zabieg nawilżający, o którym zapominasz, gdy siedzisz wpatrzona w monitor komputera, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, zanieczyszczenie środowiska. Rozwojowi zespołu suchego oka sprzyjają również przewlekłe choroby, np. reumatyczne, problemy dermatologiczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, przyjmowanie niektórych leków, np. przeciw jaskrze lub hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Problem rzadko dotyka osób młodych. Dolegliwości z reguły nasilają się wraz z wiekiem, zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Szacuje się, że dotyczą co 5. osoby po 45. roku życia.

zespół suchego okaJakie są zagrożenia?

Problemem w tym przypadku jest nie tylko dyskomfort. Pozbawione ochrony oko staje się bezbronne, podatne na infekcje. Z czasem na skutek „niedożywienia” może też dojść do zmian na powierzchni rogówki, upośledzających zdolność widzenia. Z tego powodu dolegliwości należy zgłosić okuliście. On po przeprowadzeniu badań może stwierdzić zespół suchego oka, i zalecić odpowiednie leczenie. Aby zrekompensować niedostateczną produkcję gruczołów łzowych, chory otrzymuje specjalny preparat, tzw. „sztuczne łzy”, które wkrapla do worka spojówkowego.

Jeśli chorujesz na zespół suchego oka:

  • Nie odstawiaj przepisanego przez lekarza preparatu w momencie gdy ustąpią dolegliwości. Leczenie trzeba kontynuować bez przerwy.
  • Nie dopuść do sytuacji, że zabraknie ci leku. Zawsze miej w zanadrzu zapasową receptę.
  • Przez pierwsze dni stosuj preparat co dwie godziny, później rzadziej. Ale na tyle często, aby nie dopuścić do nawrotu dolegliwości.
  • Jeśli pojawi się zaczerwienie oka, ból albo inne niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
  • Co cztery tygodnie zmieniaj opakowanie leku, nawet jeśli została w nim resztka preparatu.

Reply