LCD, LED czy plazma – jaki telewizor wybrać?

telewizor

LCD, LED czy plazma – jaki telewizor wybrać?

 

Wybór telewizora nie jest z reguły decyzją prostą, gdyż jeżeli już decydujemy się na jego zakup, przeznaczamy na ten cel większą kwotę pieniędzy. Niepożądana jest więc sytuacja, w której kupiony przez nas telewizor miałby nie spełniać naszych oczekiwań. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli, z tajemniczymi literkami LCD, LED, PDP czy NeoPDP, i bez znajomości ich znaczenia trudno będzie nam dokonać właściwego wyboru.

Dzisiaj rozwiewamy więc część wątpliwości związanych z telewizorami LCD oraz plazmami.

Telewizory plazmowe (PDP i NeoPDP)

Mało znany i rzadko używany skrót PDP oznacza telewizory plazmowe. Natomiast NeoPDP to udoskonalona wersja standardowych telewizorów plazmowych PDP.

Do plusów telewizorów plazmowych, zarówno PDP, jak i NeoPDP, zaliczamy soczyste kolory i głęboką czerń, jakie oglądamy na ekranie, brak opóźnień i świetne odwzorowanie ruchu, zwłaszcza w meczach i filmach akcji, szerokie kąty patrzenia, ekran odporny na uderzenia mechaniczne oraz bardzo dobry obraz ze słabego źródła (np. kablówki analogowej).

Niestety, telewizory te mają także szereg minusów. Zaliczamy do nich m.in. niski poziom jasności (problem z wyświetlaniem obrazu w nasłonecznionych pomieszczeniach, plazmy NeoPDP mają wyższą jasność niż standardowe PDP ), odpowiednio dużą przekątną ekranu, która nie może być mniejsza niż 42 cale, wypalanie się od czasu do czasu elementów ekranu (np. logo stacji TV), a także duży pobór energii w stosunku do LCD i LED (NeoPDP pobiera o 50 proc mnie prądu niż klasyczne PDP, ale i tak więcej niż LCD I LED)

LED – kolejna wersja tradycyjnego LCD

Technologia LED to kolejna odsłona technologii LCD. Telewizory LCD dostępne w sprzedaży wcześniej miały podświetlenie CCFL, które nie do końca dobrze spełniało swoje zadanie.

Nowe telewizory LED LCD zamiast kilku lamp fluorescencyjnych posiadają dużą liczbę diod świecących LED. Lampy diodowe znajdują się w sekcjach albo za matrycą, albo wzdłuż krawędzi płaskiego ekranu. Pierwsze rozwiązanie pozwala na lepszy w stosunku do standardowych LCD kontrast, a także o wiele większe nasycenie czerni (które w starszej technologii było słabe – czerń przyjmowała często odcienie szarości. Drugie rozwiązanie, czyli zamontowanie lamp diodowych wzdłuż krawędzi ekranu, daje możliwość ograniczenia przekroju telewizora, w związku z czym telewizory w technologii LED mogą być ultracienkie. Dodatkową zaletą wprowadzenia lamp diodowych jest oszczędność energii. Można więc powiedzieć, iż podświetlenie LED sprawiło, że technologia LCD zbliżyła się do doskonałości, na razie jednak jest ona dość kosztowna.

Różnice pomiędzy telewizorami LCD i plazmami przedstawia poniższy film. Zapraszamy do obejrzenia.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=vJPUeAxICqg[/tube]

3 komentarze

  1. Wojtala
  2. Mech
  3. Paweł

Reply