Po co nam fundusze emerytalne?

Po co nam fundusze emerytalne?

Po co nam fundusze emerytalne?

Każdy z nas stara się jakoś zabezpieczyć sobie przyszłość. Zazwyczaj robimy to, odkładając pieniądze na lokaty, do kas oszczędnościowych lub na fundusze. Często inwestujemy też w ubezpieczenia, które mogą być dobrym pomysłem na zabezpieczenie się przed nagłym wypadkiem lub utrata mienia.

Podejmując pracę zarobkową, warto jak najszybciej zaopatrzyć się w fundusz emerytalny, na który co miesiąc będą odkładane składki emerytalne, które wliczać się będą do Twojej przyszłej emerytury. Wydaje Ci się, że to odległa przyszłość? Zapytaj każdego, kto teraz jest na emeryturze, ile dałby, żeby cofnąć czas, zabrać się do pracy i odkładać pieniądze na fundusz emerytalny wtedy, gdy jeszcze miał ku temu zdrowie. Gdy teraz nie zabezpieczy się swojej przyszłości, nie ma co liczyć za kilkadziesiąt lat na godziwe warunki życia.

Ale przecież płacę ZUS!

Niestety, w obecnych chwiejnych czasach opłacanie składek na ZUS nie gwarantuje, że w przyszłości będzie się otrzymywało godziwą emeryturę. Wiek emerytalny ostatnio znów podniesiono, więc aby otrzymywać pieniądze na swoją emeryturę, musisz teraz przepracować dużo więcej lat niż jeszcze kilka dekad temu. Nie zawsze jednak zdrowie zagwarantuje nam możliwość pracy do 67. roku życia. Dlatego już teraz, mając lat 20 czy nawet 18, należy myśleć o tym, by zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich dzieci. Składki, które obcina się z naszych comiesięcznych pensji i przeznacza na ZUS, teoretycznie właśnie temu mają służyć – byśmy, mając 67 lat, mogli zacząć otrzymywać godne wynagrodzenie zgodne z przepracowanym czasem. Niestety, jak można często usłyszeć w radio czy telewizji, niekoniecznie tak musi być. Emerytury, jakie otrzymuje się z ZUS, są znikome, często nie wystarczają nawet na podstawowe opłaty, nie wspominając o lekach.

Jak wybrać fundusz?

Tak naprawdę oferty funduszy emerytalnych nie różnią się zbyt wiele między sobą, gdy chodzi o różne banki. Mają one za zadanie powierzone im pieniądze pomnażać przez różne operacje finansowe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udać się do swojego banku, jeśli taki mamy i w nim założyć fundusz. Jeśli nie – wybrać któryś z dużych, popularnych banków, do którego mamy zaufanie, i tam złożyć wniosek o fundusz. Za założenie OFE nie płaci się nic, można to zrobić nawet w domu, przez Internet. Jest to prosta procedura polegająca na wypełnieniu odpowiednich formularzy, a następnie podpisaniu umowy przysłanej od firmy przez kuriera. I to wszystko. Od tej pory wszystkie pieniądze, oprócz tego, że będą płacone składki na ZUS, zostają też powierzone na Twój fundusz. Założenie funduszu emerytalnego również jest obowiązkowe, jest to niejako drugi filar Twojej emerytury. Warto popatrzeć na statystyki i rankingi funduszy w Internecie, tam można znaleźć najbardziej aktualne i wiarygodne dane.

A teraz… pracuj!

Gdy już podejmiesz swoją pierwsza pracę zarobkową lub zaczniesz pobierać pieniądze z innych źródeł dochodu oraz masz już wybrany fundusz emerytalny, musisz zacząć pracować i zarabiać. Od tego, jak wiele teraz zarobisz, będzie zależała Twoja przyszłość, a przecież każdemu zależy, by była ona spokojna, godna i w miarę ustabilizowana jeśli chodzi o finanse.

Reply