Co warto wiedzieć o formatowaniu i ładowaniu baterii?

ładowarka

Co warto wiedzieć o formatowaniu i ładowaniu baterii?

Baterie mają to do siebie, że z czasem się rozładowują. Korzystamy z nich podczas pracy na laptopie, notebooku czy też palmtopie. Ich żywotność może być różna, a największy wpływ na ich rozładowywanie się ma fakt, jak często jej używamy i jak długo one pracują.

Dzisiaj mamy dla was nieco informacji na temat żywotności baterii i właściwej ich eksploatacji.

Baterie jonowo-litowe

W telefonach, notebookach czy nawet kamerach zamontowane są baterie jonowo-litowe. W porównaniu z innymi typami baterii mają one zupełnie inne wymagania co do eksploatacji. Dla wielu z nas ta różnica jest niezauważalna, jednakże szybko przekonujemy się o jej istnieniu, kiedy następuje utrata ich pojemności. Baterie jonowo-litowe, nawet będąc nieużywane, rozładowują się, a więc tracą swoją pojemność.

Przyjmuje się, że żywotność takich baterii wynosi 500 cykli ładowania i rozładowywania. Szacunkowo przyjmuje się, że jest to okres około trzech lat. Można zatem przyjąć za pewnik, że w ciągu jednego roku użytkowania pojemność baterii litowo-jonowej będzie niższa o około 6%.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że zarówno naładowane, jak i nieużywane baterie jonowo-litowe ulegają starzeniu. Proces ten zależny jest od dwóch czynników – stopnia naładowania i temperatury, w jakiej znajduje się bateria. Twierdzą oni również, że te baterie, które są najbardziej naładowane najszybciej się starzeją. Podobnie jest z temperaturą pracy lub też przechowywania baterii. Jeśli pracują one w wyższych temperaturach, to również szybciej ulegają starzeniu się.

Formatowanie baterii

Formatowaniem baterii nazywamy jej ładowanie, a więc uzupełnianie jej pojemności. Czas ładowania uzależniony jest od kilku czynników, takich jak: typ baterii czy też używana w tym celu ładowarka. Takie informacje można znaleźć w każdej instrukcji obsługi urządzenia posiadającego baterię. Tam również znajdziemy informację czy ładowanie baterii powinno przebiegać na włączonym czy też wyłączonym urządzeniu.

Nowe baterie przeważnie są nienaładowane. Aby poprawnie je sformatować, należy poczekać aż urządzenie wyłączy się na skutek rozładowania baterii. Wówczas należy podłączyć zasilanie na czas około 12 godzin. Dzięki temu nasza bateria zostanie naładowana w 100%. Kolejne trzy cykle rozładowywania i naładowywania baterii powinny przebiegać tak, iż urządzenie powinno chodzić do momentu samoistnego wyłączenia się na skutek wyczerpania mocy baterii. Dopiero wówczas podłączamy je do zasilania i ładujemy baterię. Specjaliści zalecają takie formatowanie baterii raz na 2-3 miesiące, bowiem dzięki temu nasze baterie będą miały dłuższą żywotność. W kolejnych formatowaniach należy zastosować jeden cykl rozładowania baterii, aż do samoistnego wyłączenia się urządzenia.

Zobacz też: Jak formatować baterię?

One Response

  1. Dareios

Reply