Jak zadbać o komputer?

Komputer, podobnie jak każdy elektroniczny sprzęt, potrzebuje systematycznego przeglądu. Niestety, o ile np. o samochód zwykle dbamy, o tyle komputer często kupujemy… i pozostawiamy samemu sobie przez wiele lat. Błąd! O komputer także trzeba zadbać. Jak to zrobić?

Komputer, w którym nie robimy absolutnie nic dla utrzymania porządku będzie pracował zdecydowanie wolniej, zawieszał się lub wyłączał. Ponadto, sprzęt taki szybciej będzie musiał by wymieniony. Choćby z tego powodu o własny komputer warto dbać. Tym bardziej, że aby zapewnić sobie komfort pracy (rozrywki) na komputerze wcale nie trzeba być informatykiem! Wystarczy kilka prostych czynności.

Dbanie o wnętrze komputera

Przede wszystkim należy regularnie czyścić wnętrze komputera z kurzu. Kurz jest największym wrogiem podzespołów komputera, który gromadzi się w zasadzie wszędzie – na karcie graficznej, dyskach, wentylatorach i radiatorach. Aby go usunąć wystarczy rozkręcić obudowę i przeczyścić wnętrze sprężonym powietrzem (po odłączeniu od prądu!). Jak często? Przynajmniej raz na kwartał.

Czyszczenie komputera z kurzu sprężonym powietrzem

Jak zadbać o komputer?

Będąc przy wnętrzu komputera, warto wspomnieć także o tym, by zapewnić naszemu PC-owi możliwie niską temperaturę pracy. Chodzi tutaj o odpowiednie chłodzenie, cyrkulację powietrza oraz układ kabli. Szczegóły zostały opisane w artykule „Chłodzenie komputera dla początkujących” – nie ma sensu się powtarzać.

Dbanie o system, pliki, oprogramowanie

Wnętrze komputera to jedno, zaś zarządzanie plikami, programami i ogólnie całym systemem to zupełnie inna sprawa. Mówiąc najprościej: by komputer dobrze działał, na naszych dyskach nie może być bałaganu.

Od czego by tu zacząć… może od tego, żeby co jakiś czas aktualizować oprogramowanie komputera. Chodzi tutaj zarówno o samego Windowsa, jak i o sterowniki płyty głównej czy karty graficznej. Dotyczy to również samych programów.

A propos programów: instaluj tylko te programy, których faktycznie używasz. Wszystkie niepotrzebne koniecznie usuń, wyłącz też te programy, które działają w tle (widać je zwykle na pasku w prawym-dolnym rogu). I jeszcze jedno: programów, gier i filmów NIE trzymaj na partycji (dysku), na którym znajduje się system – niech ma on trochę miejsca (poza tym, w razie „formata” pliki na innych partycjach można zachować).

Podczas działania, komputer sam tworzy wiele niepotrzebnych plików. Aby je usunąć, warto zaopatrzyć się w darmowy program CCleaner. Oprócz niego, koniecznie zainstaluj także jakiegoś antywirusa (Norton AntyVirus, Kaspersky, Panda…) i skanuj system w poszukiwaniu wirusów. Przydatny jest też defragmentator dysków (dysk C/D/E -> właściwości -> narzędzia), który „porządkuje” pliki porozrzucane po komputerze.

Wszystkich tych programów używaj regularnie – na przykład raz na miesiąc. Da Ci to pewność, że Twój komputer jest zadbany, pracuje najszybciej jak to możliwe i nie ma w nim bałaganu.

One Response

Reply