Składamy komputer! Wybór części do PC

składanie komputera

Składanie komputera

Według danych z ubiegłego roku, komputer stacjonarny – czyli popularny PC – posiada 53% gospodarstw domowych. Ile z nich kupiło gotowe zestawy komputerowe w sklepie albo salonie komputerowym? O tym badania nie mówią, lecz z pewnością była to zdecydowana większość. Na samodzielne składanie komputera, czyli wybór podzespołów i ich złożenie w całość (lub zlecenie ich złożenia) decyduje się bowiem niewielu z nas. A szkoda, bo można na tym sporo zyskać.

Kupno gotowego zestawu komputerowego nie jest najlepszym pomysłem. Raz, że za taki zestaw zwykle przepłacimy, a dwa, że istnieje spore ryzyko, że nasz komputer wcale nie będzie taki świetny, jak nam się wydaje. Komputery z marketów mają to do siebie, że niektóre z podzespołów są w nich zbyt słabe w stosunku do całości. I tak na przykład, nasz nowy komputer może mieć gorszą kartą graficzną (dobra karta graficzna to najdroższy element komputera) i za 3-4 lata okaże się, że trzeba kupić nowy, bo naszemu dziecku nie działają nowe gry…

Elementy komputera dużo lepiej wybrać zatem samemu, co wcale nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Składanie komputera należy zacząć od ustalenia budżetu, w jakim chcemy się zmieścić. Następnym krokiem jest wybór poszczególnych podzespołów, w którym możemy posiłkować się testami technicznymi, opiniami i… wątkami na forach komputerowych. Te ostatnie przy składaniu komputera są szczególnie pomocne – wystarczy założyć temat na kilku forach i podać budżet jaki posiadamy, a użytkownicy zaproponują nam części, które warto kupić.

A co konkretnie będziemy musieli kupić, składając komputer samodzielnie? Niezależnie od budżetu czy zastosowania komputera, potrzebnych nam będzie 8 rzeczy:

  1. Płyta główna – serce komputera, w które wkłada się inne, ważne podzespoły. Z racji swej funkcji płytę główną należy wybrać tak, by wszystkie podzespoły do niej pasowały i były przez płytę obsługiwane. Z płytą główną jest zwykle zintegrowana karta dźwiękowa i sieciowa. Jeśli komputer nie będzie używany do gier czy zaawansowanych programów graficznych, warto także kupić płytę główną ze zintegrowaną kartą graficzną, co znacznie obniży cenę całego zestawu.
  2. Procesor – mózg komputera. Na dzień dzisiejszy standard to procesor 4-rdzeniowy, z taktowaniem na poziomie 0k. 3ghz, choć przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczą dwa rdzenie i mniejsze taktowanie.
  3. Pamięć RAM – najlepiej kupić 2 x 4gb RAM, bo Windows 7 i tak nie wykorzysta większej ilości. Za to dwie jednakowe kostki zamiast jednej większej, pozwolą wykorzystać technologię Dual Channel.
  4. Karta graficzna – jeżeli komputer ma służyć np. do gier, będzie to najdroższy element komputera i jednocześnie najtrudniejszy do wyboru. Warto pamiętać, że karta graficzna z pamięcią 1gb to dzisiaj minimum.
  5. Twardy dysk – 500gb miejsca na dysku to obecnie standard i właśnie taki dysk będzie optymalny. I najtańszy – chyba, że ktoś potrzebuje więcej miejsca.
  6. Obudowa – nie ma ładnie wyglądać, tylko być przewiewna i posiadać opcję instalacji dodatkowych wentylatorów. Istotna jest też grubość – im grubsza, tym mniejsze drgania i mniejszy hałas.
  7. Zasilacz – na tyle mocny, by zapewnił bezpieczną pracę „w stresie”. Moc zasilacza zależy w dużej mierze od wybranej karty graficznej – im lepsza, tym mocniejszy powinien być zasilacz.
  8. Napęd – nagrywarka CD/DVD, najlepiej od LG, bo ta firma jest zdecydowanym liderem rynku.

Reply