Drukarka laserowa czy atramentowa?
Jaką drukarkę wybrać – laserową czy atramentową? Nad odpowiedzią na to pytanie spędzamy często długie godziny, ale nie zawsze udaje się nam dojść do satysfakcjonujących wniosków. Przy zakupie dla wielu z nas najważniejsza jest niska cena. Jest to jedna z przyczyn, dla jakich drukarki atramentowe zdobyły tak dużą popularność.
Laserówki – drogie, ale szybsze, cichsze i tańsze w eksploatacji – uchodziły za urządzenia dla firm. Teraz kosztują coraz mniej i w wielu sytuacjach, np. gdy drukuje się dużo dokumentów, opłaca się zainwestować właśnie w laser.
Szybkość druku
Zależy m.in. od wybranego trybu drukowania, rozdzielczości i liczby kolorów.
Tańsze modele laserówek dają ok. 20 lub więcej stron dokumentów monochromatycznych albo kilka kolorowych w ciągu minuty. Na pierwszą stronę czeka się zwykle nie więcej niż kilkanaście sekund, co również jest ważne, gdy liczy się czas.
Atramentówki w trybie oszczędnym mogą drukować tak szybko jak lasery, jednak otrzymujemy tylko „wersję roboczą” dokumentu. W trybie najwyższej jakości głowica kilkakrotnie nanosi atrament na papier, ale to zabiera czas – w wypadku kolorowego zdjęcia nawet kilkanaście minut. Zwykle nie da się zmusić atramentówek, by drukowały tak szybko, jak to podają producenci.
Jakość druku
Wydruki laserowe uchodzą za bardziej profesjonalne. Jeden z powodów jest taki, że nie trzeba czekać, aż wyschną po zakończeniu drukowania. Laserówki dają możliwość wydrukowania zarówno eleganckiego papieru firmowego, jak i zaproszeń, prezentacji czy folderów.
Z kolorowymi zdjęciami lepiej radzą sobie natomiast „specjaliści”, czyli fotograficzne drukarki atramentowe – otrzymane z nich wydruki nie ustępują jakością normalnym odbitkom.
Koszty druku
Im drukarka droższa, tym użytkowanie tańsze. Widać to w porównaniu kosztów wydrukowania jednej strony czarno-białej. Na dużych i szybkich laserówkach to około 4 gr, na tańszych – nawet 15 gr za stronę.
Moduł druku dwustronnego (tzw. duplekser), często obecny w drukarkach laserowych, dodatkowo pozwala oszczędzać papier.
W przypadku drogich atramentówek druk jednej strony kosztuje najmniej 10 gr, ale dla najtańszych modeli wzrasta do 40 gr (są to orientacyjne koszty zużycia materiałów przy druku czarno-białym).
Z tego zestawienia wynika, że jeżeli ktoś zamierza drukować dużo tekstów – nie zaoszczędzi, kupując tanią „plujkę”. Można przyjąć, że za podobną kwotę na droższym modelu -czy to laserowym, czy to atramentowym – wydrukuje kilka razy więcej stron niż na najtańszej atramentówce.