Chłodzenie komputera dla początkujących

Chłodzenie komputera - wentylator

Chłodzenie komputera dla początkujących

Kupując komputer, zwracamy zwykle uwagę na jego procesor, pamięć czy kartę graficzną, zaś elementy takie jak obudowa czy zamontowane wentylatory mają dla większości z nas marginalne znaczenie. Nic więc dziwnego, że często okazuje się, że nowy sprzęt jest głośny, a w dodatku pełni funkcję dodatkowego kaloryfera. Można to oczywiście zmienić, ale zapewnienie odpowiedniego chłodzenia dla komputera nie jest ani proste ani tanie.

Chłodzenie komputera – podstawy

O zamontowaniu porządnego chłodzenia w swoim komputerze powinni pomyśleć przede wszystkim fani wirtualnej rozrywki oraz graficy. To właśnie nowoczesne gry komputerowe oraz zaawansowane programy graficzne zmuszają sprzęt do największej pracy, w efekcie czego podzespoły komputera potrafią nagrzać się do 80 – 90 stopni Celsjusza. Taka temperatura nie tylko skraca żywotność podzespołów i naraża je na awarię, ale jest także męcząca dla użytkowników – w pokoju po prostu robi się za gorąco.

Co z tym zrobić? Pierwszą rzeczą powinno być rozkręcenie komputera i jego porządne przeczyszczenie – najlepiej sprężonym powietrzem, które można kupić za 15 – 20 złotych. Może się bowiem zdarzyć, że chłodzenie w naszym komputerze jest całkiem dobre, a problemem jest jedynie kurz zalegający w radiatorach i wentylatorach. Warto również pokombinować z ułożeniem kabli, tak, by nie blokować przepływu powietrza wewnątrz obudowy. Dopiero jeśli to nie pomoże, należy pomyśleć nad zakupem nowego, lepszego chłodzenia.

Czym i jak chłodzić?

Dla przeciętnego gracza/grafika najlepszym chłodzeniem jest aktywne chłodzenie komputera powietrzem. W skrócie polega to na zamontowaniu wewnątrz komputera radiatorów, które będą odbierać ciepło od najbardziej nagrzewających się części oraz wentylatorów, które będą wyrzucać gorące powietrze na zewnątrz.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na procesor oraz kartę graficzną, bo to właśnie te dwa elementy komputera nagrzewają się najbardziej. Z tego powodu zdecydowanie polecam zakup porządnego chłodzenia dla procesora i dla karty graficznej (fabryczne chłodzenia zwykle niezbyt dobrze spełniają swoją rolę gdy komputer mocno pracuje – na przykład w grach). Obniży to nie tylko ich temperaturę, ale także emitowany hałas. Koszt? Około 200 – 250 złotych.

Poza tym należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy, czyli zamontować dodatkowe wentylatory. Minimum dwie sztuki – jeden wdmuchujący zimne powietrze w dolnej, przedniej części obudowy i drugi wyrzucający gorące powietrze na zewnątrz w tylnej, górnej części obudowy. Im większe wentylatory, tym lepiej – będzie ciszej (najlepiej wybrać 120 lub 140mm). Koszt dwóch wentylatorów to 50 – 100 złotych.

Cyrkulacja powietrza w obudowie300 czy 400 złotych wydane na chłodzenie komputera z pewnością zwróci się bardzo szybko. Porządne chłodzenie nie tylko poprawi komfort pracy przy komputerze (będzie dużo chłodniej i dużo ciszej), ale również przedłuży życie naszego sprzętu.

Reply