Wady i zalety korzystania z komputera

Wady i zalety korzystania z komputera

Wady i zalety korzystania z komputera

Choć komputer jest dziś wielkim udogodnieniem dla wielu z nas i przynosi wiele korzyści, tak może stanowić zagrożenie. Zwłaszcza, kiedy w domu oprócz nas z komputera korzysta także nasze dziecko…

Z nowoczesnymi technologiami dziecko ma styczność w zasadzie od urodzenia. Dlatego nie powinien nikogo wprawiać w zdumienie fakt, że tak łatwo odnajdują się w tego rodzaju nowinkach. Jednak racjonalnego i mądrego korzystania z komputera dzieci powinni uczyć się od dorosłych. W końcu to my jesteśmy dla nich drogowskazem dojrzałości i rozsądnego postrzegania dobra i zła.

Zalety korzystania z komputera i Internetu

W obecnych czasach, aby odrobić skomplikowane zadanie domowe, wystarczy nastolatkowi Internet bogaty w różnego rodzaju encyklopedie, słowniki czy strony naukowe. Umożliwiają zdobycie takich informacji, których w żadnych podręcznikach nie ma. W sprzyjających okolicznościach pojawią się w książkach dopiero za kilka lat. Komputer i Internet to okno na świat dla dzieci, które daje im szerokie możliwości edukacyjne w zakresie wieloprzedmiotowym.

Nauka języka obcego od teraz może być bardziej przyjemniejsza i co najważniejsze – efektywniejsza! Mikrofon, głośnik i program multimedialny jest dla wielu znacznie lepszą alternatywą nauki języka od zwykłego podręcznika. Elektroniczny nauczyciel będzie w stanie ocenić poprawność naszej wymowy! Jako, że młodzież chętnie korzysta ze stron obcojęzycznych, to mimochodem doskonali nabyte umiejętności językowe.

Internet daje dziecku szerokie możliwości dostępowe do nowości niemal z każdej dziedziny. Może poznać wszelkie nowinki techniczne, poprzez kamery może znaleźć się w wielu miejscach, do których fizycznie dotrzeć nie ma takiej możliwości. To pomaga rozwijać mu jego pasje.

Twoje dziecko mieszka daleko od swoich kolegów i koleżanek? Teraz to nie problem. Za pomocą internetowych komunikatorów tekstowych może się z nimi bez problemu porozumiewać. Dodatkowo, nastolatkowie często wykorzystują te sposoby komunikowania się na wielu portalach, na których codziennie zbierają się ludzie z całego kraju, których łączy jeden cel – wspólne odrabianie zadań domowych i wzajemna pomoc.

Internet pomaga uczyć otwartości na ludzi. Przez Internet można się komunikować nawet wtedy, gdy cechuje nas nieśmiałość czy wstydliwość. Ponadto staje się platformą do porozumienia z rówieśnikami. Dzieci chętnie dzielą się swoimi zdjęciami, filmami czy teledyskami. Na portalach społecznościowych rozmawiają ze sobą. Internet stał się pewnego rodzaju świetlicą, w której nasze pociechy odczuwają wspólnotę.

Komputer i Internet pomagają kształtować umiejętność wyboru, ponieważ w sieci nastolatek uczy się szukania informacji i rozsądnego ich segregowania.

Jakie są minusy Internetu?

Przede wszystkim ilość czasu, jaki marnuje się przed komputerem. Sami dajmy przykład dziecku i nie przesiadujmy zbyt długo przy komputerze. Wtedy nastolatkowi łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego sam nie może tak czynić. Ponadto, nauczmy go planowania. Wykształćmy w nim nawyk, aby nie włączał komputera tylko dla zabicia nudy.

Po co czytać lektury szkolne, skoro w Internecie można ściągnąć opracowanie? Czytanie materiałów w sieci nie wymaga takiego nakładu, jak czytanie książki i analiza przeczytanych fragmentów.

W dalszej kolejności jako minusy należy wymienić powierzchowność nawiązywanych kontaktów, możliwość przeglądania stron zawierające treści pornograficzne czy rasistowskie, a także postrzeganie świata wirtualnego jako realnego.

2 komentarze

  1. Huba Buba
    • Ewa

Reply