Mobilny Internet – czy to rozwiązanie ma sens?

mobilny internet

Mobilny Internet – czy to rozwiązanie ma sens?

Metody dostępu do Internetu

Istnieje wiele sposobów dostępu do sieci globalnej, jaką jest Internet. To medium, które swoimi korzeniami sięga do amerykańskich sieci akademickich i wojskowych, jest obecnie narzędziem pracy, sposobem uzyskania niezbędnych informacji oraz źródłem rozrywki, bez którego – nie bójmy się tego stwierdzić – wielu z nas nie wyobraża sobie życia.

Najbardziej wydajnym rozwiązaniem jest satelitarny dostęp do sieci, jednak technologia ta jest dosyć droga i korzystają z niej najbogatsi. Olbrzymim plusem technologii jest jej zasięg oraz szybkość sięgająca do kilkuset MB. Opcja stacjonarna jest najbardziej popularna i tutaj prym wiedzie Neostrada TP, obecnie przejęta przez Orange. Do mocnych stron należy zaliczyć szybkość i niezawodność. Działa w każdych warunkach pogodowych i prędkość ściągania danych do klienta (bo to interesuje znaczącą większość internautów) jest bardzo dobra. Można skorzystać również z dostawców Internetu radiowego, jednak należy brać pod uwagę fakt, że na działanie takiego łącza ma wpływ wiele czynników, między innymi pogoda. Mróz, opady itp. mają wpływ na pogorszenie szybkości.  Coraz większą popularność zyskuje Internet mobilny, ze względu na swoją (jak wynika z nazwy) – mobilność. W zestawie z laptopem, netbookiem czy tabletem stanowi przenośne funkcjonalne stanowisko pracy i rozrywki, ale jaki Internet wybrać? Należy się zastanowić przede wszystkim nad tym, do czego będziemy używać naszego łącza.

Jeżeli dużo ściągamy danych z sieci, korzystamy z Youtube i często słuchamy radia internetowego, to stałe łącze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast Internet to dla nas głównie Gadu Gadu, poczta oraz sporadyczne przeglądanie stron WWW, albo jeśli nie mamy możliwości podłączenia sieci – warto zaopatrzyć się w Internet mobilny.

Internet mobilny – dostępne oferty

Operatorzy telefonii komórkowej są naturalnym dostawcą takiego rozwiązania. Internet jest udostępniany przy wykorzystaniu karty SIM. Mamy do wyboru ofertę z abonamentem bądź na doładowania, czyli bez umowy. Każda opcja ma swoje wady i zalety, tak jest również w tym przypadku. Oferta na abonament charakteryzuje się jedną stałą miesięczną opłatą za dostęp do sieci.

W każdej znajdzie się tzw. limit. Operator gwarantuje nam przyzwoitą prędkość usługi w ramach tego limitu, np. 2 GB, 4 GB itp. Po jego wykorzystaniu nadal możemy korzystać z Internetu i nie dopłacamy nic do rachunku, jednak szybkość działania łącza znacząco spada, nawet do poniżej 16kB/sek. To oznacza tyle, że nawet niezbyt rozbudowana strona WWW może się nam wczytywać bardzo wolno lub co gorsze, nie załadować się wcale.

wwwIm większy limit, tym wyższy abonament. Oczywiście dochodzą do tego jednorazowe opłaty aktywacyjne, jak w przypadku zakupu telefonu komórkowego w ofercie na abonament. W ofercie „na kartę” jest identycznie, jak w przypadku każdego pre-paid, czyli panuje zasada „nie posmarujesz – nie pojedziesz”. Aby móc korzystać z Internetu, należy mieć aktywną kartę SIM i oczywiście mieć na niej jakieś środki, które są pochłaniane przez pakiety Internetowe. Należy przy tym pamiętać, że te karty SIM można również wykorzystywać do dzwonienia i SMS, ale należy pamiętać, że będzie to nam pochłaniało środki z karty w przypadku oferty na doładowania lub spowoduje zwiększony rachunek za abonament w przypadku oferty z rachunkiem comiesięcznym.

Możemy zakupić sama kartę SIM bądź kartę z odpowiednim modemem, dzięki któremu taki Internet będzie działał w laptopie po podłączeniu do niego przez port USB. Taki modem możemy nabyć w salonie operatora wraz z kartą SIM bądź kupić modem np. w Internecie, a kartę osobno. W przypadku oferty na doładowanie wystarczy jakakolwiek karta, bo przecież operatorzy umożliwiają samodzielną zmianę taryfy swoim klientom.

Jaką ofertę wybrać?

Gdy już zdecydowaliśmy się na wybór mobilnego Internetu, pozostaje nam wybrać operatora i ofertę. Jeśli zdecydujemy się na abonament, to warto przyjrzeć się ofercie Play – abonament za 30 zł z umową na 24 miesiące. Dostajemy kartę SIM oraz modem na USB. Nawet po wykorzystaniu tzw. limitu można oglądać filmy na Youtube czy sprawnie przeglądać nawet najbardziej rozbudowane serwisy i słuchać radia. Poza Play’em T-Mobile oferuje dobre parametry oraz bardzo dobry zasięg. W przypadku Play może wystąpić problem w rejonach nadgranicznych czy górskich. Orange unowocześniło własne nadajniki i ich oferta znacząco się polepszyła. Plus działa przeciętnie, najlepiej w dużych miastach.

Abonament czy doładowanie?


Jeżeli zdecydujemy się na abonament, zdecydowanie najlepiej wypada PLAY – świetne osiągi, jak na mobilny Internet, i sympatyczna cena, oprócz tego polecam T-Mobile, ale tylko ze względu na abonament już od 15 zł miesięcznie.

modem play

Bezkonkurencyjna oferta na kartę to znowu PLAY. Za 129 zł mamy gotowy, nowy zestaw modem + karta sim i na niej 1 GB danych do wykorzystania oraz najniższa stawka, czyli 1 gr za 300 kB danych. Dla porównania mobilny Orange to koszt 1 gr za 100 kB. Dodatkowo za doładowanie w PLAY dostajemy bonus danych, czyli oprócz kwoty z doładowania mamy również dodatkowe megabajty do wykorzystania. W połączeniu z ofertą nielimitowanego Internetu w godzinach od 0.00 do 9.00 za 10 zł miesięcznie jest to świetna oferta. Poza Play ciekawym rozwiązaniem jest Orange, ale jedynie w przypadku zakupu oddzielnie modemu i karty SIM. Za doładowania dostajemy podobnie jak w Play bonusowe pakiety, a i szybkość jest całkiem niezła. Dodatkowo smaczku dodaje fakt, że na Allegro możemy zakupić starter Orange np. za 15 zł, na którym mamy 5 GB danych do wykorzystania. Jeśli mamy modem, to takie karty możemy zmieniać co kilka dni na nowe. Ceny modemów oscylują w granicach 75-150 zł. Rozwiązanie zwane Internetem mobilnym polecam jednak jedynie tym, którzy nie widzą już innych rozwiązań i nie mają w danym momencie innych możliwości… W pozostałych przypadkach lepiej sprawdzi się Internet stacjonarny.