Finansowanie działalności: skąd wziąć pieniądze na prowadzenie firmy?
Towary, materiały, wypłaty dla pracowników… to wszystko kosztuje, a znalezienie pieniędzy na pokrycie tych kosztów to jeden z największych problemów, z jakimi boryka się każdy przedsiębiorca. Szczególnie w czasach kryzysu. Sposobów na finansowanie działalności gospodarczej jest co najmniej kilka, zaś wszystkie mają swoje wady i zalety. Postaramy się opisać najpopularniejsze z nich.
Na początku zaznaczę, że artykuł będzie dotyczył sposobów finansowania małych przedsiębiorstw, bo właśnie takie w naszym kraju przeważają. Tematu obligacji czy emisji akcji nie będziemy tutaj poruszać, gdyż dotyczy to tak naprawdę niewielu firm. Zajmiemy się tym, co jest dostępne dla większości przedsiębiorców. A zatem do dzieła!
1. Dotacje: z urzędy pracy i z Unii
Jeżeli dopiero chcesz założyć własną firmę, możesz skorzystać z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, którą oferuje Urząd Pracy lub… Unia Europejska. Ta pierwsza jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na zdobycie środków na „rozruszanie” własnej firmy.
Dotację z Urzędu Pracy mogą dostać osoby bezrobotne, które przez ostatni rok nie prowadziły własnej firmy. Jej kwota to maksymalnie nieco ponad 21 500 złotych. Pieniądze te mogą zostać wykorzystane m.in. za zakup towaru handlowego czy środków trwałych (maszyn, samochodu, komputera, itd.). Ale uwaga – jeżeli nasza nowo założona firma nie przetrwa roku, kwotę dotacji trzeba będzie zwrócić. W całości! Zaletą dotacji z urzędu pracy jest bez wątpienia fakt, że może otrzymać ją w zasadzie każdy, a procedura jest stosunkowo szybka i łatwa.
Źródło: Bankier.pl
Innym sposobem na zdobycie pieniędzy na założenie firmy jest dotacja z Unii Europejskiej. Mowa o dotacji z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, której kwota może wynieść nawet 40 000 złotych. Niestety, w tym przypadku procedura otrzymania dotacji jest znacznie bardziej skomplikowana i może potrwać nawet do 10 miesięcy.
2. Kredyt obrotowy
Dotacje są dobre na początek. Z czasem jednak wydatki będzie trzeba pokryć z innych źródeł. Jednym z nich może być kredyt obrotowy.
Kredyt obrotowy to specjalny kredyt dla firm, który działa identycznie jak debet na koncie – można używać go dowolnie i jest automatycznie spłacany wpływami na rachunek. Jest to o tyle wygodne, że odsetki są płacone wyłącznie od aktualnie wykorzystanej kwoty. Jeśli z kredytu obrotowego nie korzystamy – nie płacimy odsetek.
Koszt kredytów obrotowych waha się w granicach 10 – 12% kwoty kredytu, czyli znacznie mniej niż koszt innych kredytów czy pożyczek.
3. Kapitał własny
Zawsze należy też pamiętać, że działalność można finansować kapitałem własnym. Chodzi o to, by „nie przejadać” zysków, tylko reinwestować je np. w towar czy materiały. Warto też zaangażować tutaj oszczędności czy… pożyczki od krewnych i znajomych. Po kilku latach można w ten sposób stworzyć sobie sporą nadwyżkę środków, które można wykorzystać do dalszego finansowania działalności firmy.
I właśnie taka forma finansowania wydaje się być najlepsza.