Jak działa paralizator?

Jak działa paralizator?

Jak działa paralizator?

Ciało człowieka, o czym już w gimnazjum uczymy się na lekcjach biologii, składa się w większości z wody. W związku z tym, o czym już nie każdy wie, jest dobrym przewodnikiem prądu.

I właśnie tę właściwość wykorzystują paralizatory.

Budowa i działanie paralizatora elektrycznego

Z głowicy urządzenia wystają metalowe bolce, czyli końcówki obwodu elektrycznego. Gdy przyłoży się je np. do ręki lub innej części ciała napastnika, obwód się zamyka. Naciśnięcie spustu wyzwala bolesny impuls elektryczny, który może oszołomić bandytę lub nawet pozbawić go na chwilę przytomności.

Szok elektryczny zakłóca pracę mięśni i nerwów. Nagły dopływ prądu z paralizatora dezorientuje organizm, zagłusza sygnały nerwowe i paraliżuje mięśnie. Nie wyrządza jednak żadnej trwałej szkody.

To dlatego, że paralizatory rażą szczególnym rodzajem prądu – o wysokim napięciu (z reguły od 20.000 do 150.000 woltów), ale bardzo niskim natężeniu.

Źródło elektryczności w paralizatorze

Źródłem elektryczności są baterie, umieszczone zwykle w uchwycie. Najważniejszą częścią paralizatora są obwody z transformatorami, które obniżają natężenie prądu i zwiększają jego napięcie. Taki prąd zostaje zmagazynowany w kondensatorach.

Niektóre typy paralizatorów mogą też działać na odległość. W chwili naciśnięcia spustu z pojemnika zostaje uwolniony gaz pod ciśnieniem, co powoduje wystrzelenie pary elektrod, połączonych z paralizatorem cieniutkimi przewodami o długości około 5 metrów. Jeśli elektrody trafią w cel, bandyta zostaje porażony prądem. Tego typu paralizator posiada też drugą parę osadzonych na stałe elektrod, by można było się nim bronić tak jak zwykłym „obezwładniaczem”.

One Response

  1. Dareios

Reply