„Requiem dla snu” – próba zrozumienia filmu

"Requiem dla snu" – próba zrozumienia filmu

„Requiem dla snu” – próba zrozumienia filmu

To z pewnością jeden z najbardziej wstrząsających filmów w historii kina, w mistrzowski sposób ukazujący emocje i uczucia głównych bohaterów, uwikłanych w sytuacje trudne, często bez wyjścia…

Bohaterowie „Requiem” to czwórka ludzi z bliskiego otoczenia, którzy żyją nie z sobą, ale obok siebie. Każde z nich jest uwikłane w swój własny nałóg. Film nie ma charakteru obrazu pokazującego, jak wyjść z nałogu, bohaterskiej wobec niego postawy. Pokazuje, jak bardzo idiotyczne uzależnienia mogą prowadzić na dno, w sposób skrajny, dla wielu osób wstrząsający i wywołujący ogromne emocje, nawet łzy.

O czym jest film „Requiem dla snu”?

Bohaterami filmu są czterej nałogowcy. Kobieta, która jest maniaczką telewizyjnego programu i dostaje zaproszenie do wystąpienia w nim. Próbuje zmieścić się w swoja najlepszą sukienkę, ale nie mieści się w nią – jest zbyt gruba. Czasu jest mało, więc znajduje cudowną klinikę, która pomaga w odchudzaniu, jak się okazuje – za pomocą amfetaminy.

Kobieta rzeczywiście nie czuje głodu, czuje się wspaniale, chudnie w oczach. Jej nałóg jest jednak coraz cięższy, niweczy wszystkie jej pragnienia. W efekcie trafia na terapie odwykowe, w końcu do szpitala psychiatrycznego, gdzie zostaje poddana elektrowstrząsom. Nigdy już nie wraca do stanu sprzed uzależnienia. W głowie ma wciąż tylko program telewizyjny, w którym widzi siebie jako gwiazdę wieczoru, w obcisłej czerwonej sukni.

Jej syn Harry w tym samym niemal czasie również rozpoczyna swoją przygodę z narkotykami. W jej efekcie jego przyjaciel Tyron trafia do więzienia, wszystkie ich pieniądze przeznaczane są na kaucje za niego. Przyjaciele postanawiają uciec na Florydę, jednak w międzyczasie ramie Harry’ego doznaje ostrej infekcji, w wyniku której amputują mu rękę, a w jednym ze szpitali aresztują ich. Tyron trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze, gdzie jest okrutnie traktowany. Z kolei Marion, dziewczyna Harry’ego, czekająca na niego w mieście, dręczona głodem narkotykowym, zaczyna brać udział w sadystycznych, uwłaczających jej orgiach, dla pieniędzy. To również nie przynosi jej spełnienia… Czwórka osób, które niegdyś wiodły normalne życie, obdarzona słabymi charakterami, poprzez łatwy dostęp do narkotyków uzależnia się i spada na dno w tym samym czasie. Dopiero dramatyczne wydarzenia powodują, że pojmują oni swój błąd, jednak nic już nie da się naprawić, bo są wrakami ludzi…

Pozytywne recenzje

Film doczekał się w większości bardzo pozytywnych recenzji i nagród. Jednak były również głosy krytyczne. Mówią one, że film pokazuje tylko totalne upodlenie, stoczenie się, wstrząsa do bólu widzami, jednak tak naprawdę nie wnosi w ich życie żadnych wartości. Wychodząc z kinowej sali, widz jest oniemiały, przerażony. Choć wcześniej zdawał sobie sprawę, że narkotyki prowadzą do skrajnych sytuacji, to jednak nie miał pojęcia, że w tak wielu aspektach można to rozpatrywać. Od prób wciskania się w za małą sukienkę po elektrowstrząsy? Od eksperymentów z trawką po ból, rozpacz i upokorzenie w najgorszych więzieniach? Niewielu z nas wie, jak mogą się skończyć nawet niewinne zabawy z nałogiem. A ten film doskonale to ukazuje.

Poniżej zwiastun filmu „Requiem dla snu”:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=x4fQ-QoCKNw[/tube]

Reply