Jak wybrać pralkę?

Jak wybrać pralkę?

Jak wybrać pralkę?

Jeśli masz wrażenie, że kosz na bieliznę do prania przepełnia się w ekspresowym tempie, rozważ kupno pralki o większej pojemności. Problem sam się rozwiąże.
Pralka o pojemności od 6 do 10 kg nie tylko pozwala załadować jednorazowo dużą porcję bielizny, ale umożliwia też upranie dużej kołdry, koca albo narzuty. Załadujemy je bez trudności, bowiem urządzenie ma znacznie szersze drzwiczki (do 43 cm średnicy).

Przed zakupem takiego modelu często powstrzymuje nas obawa, że to sprzęt duży i energochłonny. Jednak pojemniejszy bęben wcale nie oznacza większych rozmiarów całego urządzenia. Takie pralki mają na ogół wysokość około 85 cm (wyższe są tylko te ze zintegrowaną szufladą), szerokość — 60 cm, a głębokość – 60 bądź 50 cm. Co więcej, również pozostałe parametry wcale nie różnią się tak bardzo od wymiarów modeli mieszczących pięć kilogramów tkanin.

Zużycie energii na jeden cykl prania jest niewiele większe niż w standardowych modelach, mimo że pierzemy o kilka kilogramów bielizny więcej. Klasę efektywności energetycznej urządzeń AGD producenci oznaczają literami od A (najoszczędniejsze) do G. Większość dużych pralek ma klasę energetyczną A lub A+, co oznacza, że do uprania kilograma bawełnianych tkanin w temperaturze 60 st. C zużyją mniej niż 0,19 kWh.

Skuteczność prania określa się klasami od A do G. Im wyższa klasa, tym „trudniejsze” zabrudzenia znikają w praniu.

Prędkość wirowania w niektórych urządzeniach wynosi aż 1800 obrotów na minutę, co sprawia, że wyjmowana bielizna jest prawie sucha. Żeby określić skuteczność wirowania, również posłużono się literami: A to klasa najwyższa (zawartość wody w odwirowanym praniu wynosi mniej niż 45 proc), G — najniższa (ponad 90 proc. wody; na rynku nie ma już takich modeli). Większość nowoczesnych pralek ma klasę A, B lub C.

Zużycie wody mieści się w granicach od 45 do 64 litrów na jeden cykl prania. To niewiele więcej niż potrzebuje standardowa pralka — do 50 litrów. Zużycie wody zależy raczej od klasy urządzenia niż od pojemności bębna.

Nowe technologie nie tylko usprawniają korzystanie z pralek, ale dają też wymierne oszczędności. W wielu modelach bęben jest pokryty specjalną powłoką zawierającą jony srebra (technologia Silver Nano), które nawet w niskiej temperaturze niszczą bakterie oraz drobnoustroje, dzięki czemu unikamy gotowania tkanin. Z kolei zastosowanie pary zwiększa skuteczność detergentów (można używać ich mniej), pozwala również oszczędzać energię elektryczną (w porównaniu z tradycyjnym praniem o 20 proc.) i wody (o 29 proc). Nic więc dziwnego, że niektóre pralki parowe uzyskały klasę energetyczną A++. Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość aktualizacji programów, czyli wgrywania — nawet po latach — nowych danych do pamięci urządzenia.

Reply