Termometr elektroniczny – bezpieczeństwo i poręczność!
Termometry rtęciowe – pomimo że już jakiś czas temu zostały oficjalnie wycofane ze sprzedaży, można jeszcze spotkać w niektórych polskich domostwach. Nie należą one jednak do przyrządów bezpiecznych, zwłaszcza dla dzieci.
Któż z nas nie pamięta, gdy w trakcie mierzenia temperatury w czasach, gdy byliśmy dziećmi mama zawsze przestrzegała: „Uważaj, bo jak zbijesz termometr to będzie źle…”? Chodzi tu oczywiście o szkodliwe działanie rtęci. Na szczęście technologia w dziedzinie sprzętu medycznego w ostatnich latach posunęła się mocno do przodu i pretensjonalne relikty z przeszłości można już zastępować całkiem urodziwymi i praktycznymi termometrami elektronicznymi.
Komfort mierzenia bez rtęci
Nie trzeba się już martwić wydostaniem się rtęci z uszkodzonego termometru i koniecznością przeprowadzania dezynfekcji oraz remontu. Koniec z ryzykiem oparów rtęciowych oraz nieudolnym sprzątaniem zmiotką oraz odkurzaczem, który tylko pogarsza sytuację oparów w naszym domu!
Termometry elektroniczne są bezpieczne dla dzieci
Termometry elektroniczne mają mnóstwo zalet, ale jako główną z pewnością należy wymienić bezpieczeństwo używania przy chorobach dziecięcych. Termometry elektroniczne na podczerwień potrafią zmierzyć temperaturę w uszach, na czole. Nie ograniczają się jednak do jedynej funkcji. Czas nieużytkowania przez człowieka także spędzają „pracowicie”- mogą pełnić rolę w gospodarstwie domowym także jako mierniki temperatury pokojowej oraz zegary.
Temperatura z ich użyciem mierzona jest znacznie szybciej niż za pomocą rtęciowego termometru. Informacja pojawia się na wyświetlaczu oraz akcentowana zostaje głosowo. Termometry elektroniczne posiadają wbudowane duże wyświetlacze LCD. Nie trzeba już stosować kapturków ochronnych, a sam pomiar trwa jedynie trzy sekundy. Dorośli również mogą korzystać z tych samych termometrów elektronicznych, co dzieci. Funkcja głosowa w takim termometrze jest także sporym udogodnieniem dla osób starszych, mających kłopoty z wzrokiem lub niewidomych. Termometry elektroniczne renomowanych zachodnich firm na przestrzeni lat przechodziły szereg badań, co pozwoliło im nadać wymagane zestawy certyfikatów jakości bezpieczeństwa.
Jak działają termometry elektroniczne?
Wiele osób narzeka na termometry rtęciowe. Twierdzą, że badają one temperaturę znacznie mniej dokładnie od rtęciowych. Zapominają niestety, że prawidłowe działanie termometru elektronicznego zależy w dużej mierze od jakości baterii, która znajduje się wewnątrz mechanizmu. Dokładność pomiaru ściśle łączy się z tym, czy bateria jest świeżo włożona. Tanie termometry łączą się z tanimi bateriami, o krótkim czasie działania. Sensor ma także ogromne znaczenie w kwestii działania termometru. Jeśli tolerancja pomiaru ma szerszy zakres- widzimy, że mamy gorączkę lecz nie zawsze dokładnie do danej kreski.
Przy zakupach nowych termometrów niektórzy sprzedawcy wręcz uczulają, by używać do sprzętu zupełnie nowych baterii, bo te, które były dołączone do nowego produktu- poprzez długi czas zalegania na półce sklepowej mogły się już wyczerpać.