Dieta 1500 kalorii
Pragniesz zrzucić kilka, a może nawet kilkanaście kilogramów, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Pamiętaj, wybierając dietę odpowiednią dla siebie zwróć uwagę, aby zawierała w sobie wszystkie potrzebne dla ciała ludzkiego składniki odżywcze. Nie może zabraknąć w niej białek, węglowodanów i tłuszczy, a proporcje między poszczególnymi powinny być niezachwiane. Tylko w ten sposób pozbędziesz się tkanki tłuszczowej.
Zdrowa dieta
Aby pozbyć się niechcianych kilogramów na ratunek może przyjść jedynie zdrowa dieta. Nie kuś się propozycjami utraty dwudziestu kilogramów w tydzień lub dwa, ponieważ z praktycznego punktu widzenia – o ile oczywiście tak się stanie – nie jest to mile widziane dla naszego organizmu. A efekt jo-jo po takiej kuracji murowany. Aby powrócić do dawnej figury trzeba uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Na efekty trzeba poczekać, jeśli masz zamiar zdrowo się odchudzać, a nie siać spustoszenie we własnym ciele. Każda dieta powinna być indywidualnie dopasowana do danego człowieka, pod względem jego płci, aktywności, stanu zdrowia czy trybu życia. Kuracja odchudzająca ma za zadanie naprowadzić nas na poprawną drogę ku zdrowym nawykom żywieniowym. I to nie przez tydzień czy dwa – tyle, ile trwa dieta – ale przez całe życie.
Postulaty zdrowej diety
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Codzienne menu powinno składać się z pięciu posiłków. Należy unikać przygładzania się oraz przejadania. Kategorycznie odstawiamy na bok słodycze i wszystkie tłuste, ciężkostrawne potrawy. Zamiast białego pieczywa przerzucamy się na ciemne, które zawiera dużo łatwo przyswajalnego przez organizm błonnika. Unikamy smażenia, warto tą czynność zastąpić pieczeniem, duszeniem czy gotowaniem na parze, które jest najzdrowsze. Posiłki powinny być urozmaicone spożywane bez pośpiechu i w normalnych, umiarkowanych porcjach. Elementem składowym zdrowej diety jest przyjmowanie około 2,5-3 litrów płynów dziennie i aktywność fizyczna.
Dieta 1500 kalorii
Stosując tego rodzaju dietę możemy sprawić, że co tydzień będziemy o kilogram lżejsi. Oczywiście kurację wspomagamy piciem odpowiedniej ilości wody, najlepiej niegazowanej oraz piciem wszelkich innych napojów, ale bez dodatku cukru.
Przykład diety 1500 kalorii
Przykładowe menu tego rodzaju diety składa się z pięciu posiłków.
Śniadanie około 500 kalorii. Wielu ludzi wychodzi z domu bez zjedzenia posiłku. Jest to poważny błąd, ponieważ aby organizm prawidłowo funkcjonował potrzebuje energii, którą czerpie właśnie z jedzenia.
Najlepszą propozycją produktów śniadaniowych to produkty zbożowe o wysokiej zawartości błonnika, czyli ciemne pieczywo, płatki zbożowe z bakaliami, otrębami, płatki owsiane w połączeniu z produktami pochodzenia mlecznego. A więc wszelkie naturalne jogurty, kefiry, maślanka, sery są jak najbardziej mile widziane. Dodatkowym produktem do śniadania jest owoc.
Porcja aż pięciuset kalorii to gwarancja siły i energii. Organizm po spożyciu takiego posiłku dostaje znak, że nie potrzebuje gromadzić jej na zapas. W ten sposób zapewniamy sobie świetną przemianę materii i tym samym zapobiegamy odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Kolejnym posiłkiem powinno być drugie śniadanie. Jest on o tyle ważny, że podtrzymuje metabolizm na niezmienionych obrotach po konsumpcji pierwszego śniadania. W tym przypadku sięgamy po ciemne pieczywo i produkty białkowe. Wskazane są białe sery, chude wędliny, produkty sojowe, warzywa o małej zawartości skrobi, czyli ogórki, pomidory, warzywa liściaste. Przy użyciu tych składników można skomponować pożywną i smaczną kanapkę. Do picia najlepiej sprawdzi się niegazowana woda albo świeżo wyciskane soki. Lepiej unikać tych w kartonach, ponieważ zawierają dużo cukru. Całość powinno wynosić około 200 kalorii.
Najlepszą porą na zjedzenie obiadu jest godzina 14-15. Wówczas metabolizm zaczyna słabnąć. Do przygotowania posiłku wybierajmy produkty białkowe: chude ryby, cielęcinę, indyka, kurczaka bez skór i panierek w towarzystwie ryżu, kaszy albo ziemniaków. Do tego surówka ze świeżych lub ugotowanych warzyw i 500 kalorii dostarczamy organizmowi do dalszego funkcjonowania.
Któż z nas nie potrafi sobie odmówić słodyczy? Oczywiście w przypadku spadku cukru najlepiej sięgnąć po owoc. Jednak jeśli jesteśmy ludźmi słabej woli, to dopuszczalne jest spożycie kostki czekolady czy pełnoziarnistego ciastka, jednak ich kaloryczność nie może przekroczyć 100 kalorii.
Kolacja powinna zapewnić około 200 kalorii. Nie powinna być zjedzona później niż o 19, ewentualnie dwie-trzy godziny przed pójściem spać. Musi być lekkostrawna – to główne jej założenie. Wybieramy bardziej ryby i chude mięso z warzywami niż produkty o dużej zawartości węglowodanów.