Dieta ryżowa

Ryż jest szeroko wykorzystywany w przyrządzaniu dań na całym świecie. Jest nie tylko smaczny i pożywny, ale również lekkostrawny. Dlatego dieta zawierająca ten składnik jako główny element kuracji zapewni małą kaloryczność posiłków.

Uważa się, że stosując taki program żywieniowy można zrzucić w ciągu tygodnia około jednego kilograma. Jest to w pełni bezpieczne, bo jak wiadomo, duże spadki masy ciała mogą zaowocować powstaniem efektu jo-jo.

Z czym można łączyć ryż?

Należy pamiętać, aby nie spożywać ciągle samego ryżu, gdyż może to zaowocować chorobą beri-beri. Konieczne jest urozmaicanie tej diety innymi produktami, które łącznie dostarczą naszemu organizmowi tylko 1000 kalorii dziennie. Warto sięgać jak najczęściej po owoce i warzywa, które są bogate w witaminę B1. Zatem z powodzeniem spożywamy białe, chude mięso, produkty zbożowe z grubego przemiału, wszelkie rośliny strączkowe, drożdże, orzechy, słonecznik czy ryby. Oprócz tego, dodatkami do ryżu mogą być jogurty naturalne, wszelkie jarzyny – za wyjątkiem brokułów i szpinaku, owoce – za wyjątkiem cytrusów, gotowane zupy na mięsie oraz samo mięso. Równie dobre efekty w kuracji odchudzającej przynosi spożywanie ryby – najlepiej ugotowanej lub usmażonej w folii aluminiowej, bez dodatku tłuszczu. Ryba świetnie komponuje się z ryżem, jej bogactwo smakowe docenili już dawno Japończycy, gdzie ryż obok sushi jest podstawowym elementem żywienia.

Zalecenia diety ryżowej

Aby uzyskać swoją wymarzoną wagę należy nie przekraczać 1000 kalorii dziennie. Dieta nie zakłada żadnych ograniczeń, co do ilości zjadanych posiłków. Najważniejsze jest tylko to, aby nie przekroczyć zalecanej kaloryczności. Optymalnie jest, gdy ostatni posiłek zostanie zjedzony najpóźniej o godzinie 17.00. Oprócz zwykłego jedzenia można pić czarną kawę, herbatę gorzką lub z niewielkim dodatkiem cytryny, wszelkie soki przecierowe ze świeżych warzyw i owoców oraz wodę niegazowaną.

Przykładowy jadłospis diety ryżowej

Śniadanie powinno składać się z ugotowanego ryżu z dodatkiem chudego jogurtu i owoców. Do picia gorzka herbata. Na drugie śniadanie dwie kromki ciemnego chleba z jednym plastrem wędliny, sałatą i jabłkiem na deser. Ryż ugotowany z piersią z kurczaka powinien stanowić danie obiadowe. Do picia sok warzywny. Na podwieczorek sałatka z groszkiem, fasolką, kukurydzą wymieszana z chudym jogurtem i przyprawiona ziołami, najlepiej świeżymi. Ryż upieczony z cynamonem i kawałkami jabłek to propozycja na ostatni posiłek.

Moc ryżu

Jak wiadomo, ryż jest produktem znanym na całym świecie. W Japonii, gdzie stanowi podstawowy element żywienia sprawia, że bardzo rzadko można zobaczyć otyłego człowieka. Przeważnie Japończycy są smukli, szczupli i zdrowi. Historia ryżu sięga aż pięciu tysięcy lat. Natomiast w Polsce najbardziej znany jest ryż brązowy i długoziarnisty. W jego składzie jest o wiele więcej witamin i składników odżywczych niż w innych jego gatunkach. Poza tym jest o wiele mniej przetworzony niż jego inni sąsiedzi.

Reply