Co zrobić, żeby korzystać z darmowego internetu Aero2?

Darmowy internet? Okazuje się, że nawet w Polsce to nie mit. Od jakiegoś roku czasu darmowy internet dostępny jest dla wszystkich użytkowników w naszym kraju. Jednak żeby taki internet dostać, trzeba spełnić kilka warunków. Korzystający z niego użytkownik nie wiąże się z usługodawcą żadną umową, a co za tym idzie, nie musi za niego w ogóle płacić.

Wszystko to brzmi bardzo obiecująco, ale Areo2 posiada pewną wadę – użytkownik musi ponieść koszty początkowe. Nie są one wysokie, wiążą się z zakupem karty SIM oraz modemu.

1. Kto udostępnia darmowy internet?

Na początku tego rozdziału pozwolę sobie zacytować fragment:

Spółka Aero2 udostępnia BDI na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 10 listopada 2009 r., uzyskanej w wyniku przetargu na częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz, do wykorzystania na obszarze całego kraju z przeznaczeniem do świadczenia usług telekomunikacyjnych, w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego w służbie ruchomej. (www.aero2.pl/bdi.html).

Spółka Aero2 wygrała przetarg na wyżej opisaną częstotliwość, dzięki czemu zobowiązała się do świadczenia bezpłatnego dostępu do internetu do dnia 21.12.2016 r. Jest to bardzo dobra wiadomość dla użytkowników mieszkających w miejscowościach, w których ze względów technicznych nie ma żadnego dostępu do sieci internetowej.

2. Jak działa Aero2?

Aero2 jest mobilnym internetem działającym w technologi HSPA+ (900 MHz) lub LTE (2500 MHz). Przepustowość łącza wynosi 512kbit/s dla sygnału odbieranego i 256kbit/s dla wysyłanego. Nie jest to demon szybkości, ale do realizacji podstawowych rzeczy wystarcza w zupełności.

Aby odbierać darmowy internet, potrzebna jest karta SIM (opis w rozdziale 3) oraz modem. Tu jednak mamy niemały problem, ponieważ nie wszystkie modemy dostępne na rynku obsługują sieć, w jakiej działa bezpłatny internet. Dlatego też przed zakupem modemu należy upewnić się, że kupowany modem na pewno obsługuje sieć Aero2. Lista dostępnych modemów znajduje się na stronie internetowej.

Zakupiony modem należy również skonfigurować, jednak konfiguracja do najtrudniejszych nie należy i ogranicza się do kilku kliknięć myszką i wpisania dwóch wyrazów. Należy skonfigurować punkt dostępowy, czyli AP. AP można skonfigurować w oprogramowaniu dostarczonym do modemu lub bezpośrednio w systemie Windows, jednak szczegółową konfigurację przedstawię w osobnym artykule.

3. Co trzeba zrobić, aby uzyskać bezpłatny dostęp do internetu?

Aby otrzymać bezpłatny dostęp do internetu trzeba wykonać kilka czynności. Możliwości są trzy:

  1. Możemy zamówić, oczywiście na swój koszt kartę SIM z bezpłatnym internetem do domu.
  2. Zamówić i odebrać kartę SIM z bezpłatnym dostępem do internetu u dystrybutora AERO2.
  3. Zamówić kartę SIM z bezpłatnym dostępem do internetu i odebrać w biurze obsługi klienta (po otrzymaniu potwierdzającej wiadomości e-mail).

Jeżeli ktoś jest z Warszawy może bez problemu udać się do dystrybutora i oczywiście po wpłaceniu kwoty 20zł osobiście odebrać kartę SIM. Poniżej adres:

Salon Firmowy Sferia
ul. Dzielna 58, 01-029 Warszawa

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 10:00-17:00

Użytkownicy z innych części Polski mogą w bardzo łatwy sposób zamówić kartę SIM Aero2 przez internet. Aby tego dokonać, należy wykonać kilka czynności omówionych szczegółowo na stronie internetowej Klik.

4. Testy

Na początek opowiem, jak wyglądała moja przygoda z zamówieniem i odbiorem Aero2. Otóż wszystkie wymagane dokumenty uzupełniłem poprawnie, zapłaciłem wymagane pieniądze za kartę, skompletowałem wszystko i wysłałem listem poleconym. W niecałe dwa tygodnie, ku mojemu zdziwieniu, do domu zapukał listonosz z listem zwrotnym, zawierającym kartę z bezpłatnym dostępem do internetu.

internet Aero2

internet Aero2

Teraz zostało tylko pytanie jaki i gdzie najlepiej kupić modem. Wybór padł na modem HUAWEI e3131 z najnowszej oferty Play, ponieważ salon miałem niedaleko, a wybrany modem należy do jednego z tańszych na rynku.

internet Aero2

Sprzęt wykonany bardzo dobrze, nie było również żadnych problemów z zainstalowaniem i skonfigurowaniem połączenia. Po 10 minutach internet Aero2 działa bezproblemowo ;)

Następną czynnością, jaką wykonałem, było sprawdzenie, czy rzeczywiście usługodawca zapewnia wyżej opisywane przepustowości łącza. Z pomocą programu mierzącego przepustowość łącza internetowego został przeprowadzony test. A oto wynik:

internet Aero2

Jak widać na powyższym obrazku, parametry (z niewielką różnicą) zgadzają się z zapewnieniami usługodawcy. Teraz nie pozostaje nic innego, jak korzystanie z bezpłatnego dostępu do internetu.

Zakończenie

Bezpłatny internet Aero2 jest bardzo dobrą alternatywą dla użytkowników, którzy z jakiegokolwiek powodu nie mają możliwości dostępu do łącza DSL czy LTE (ograniczenie danych, wysokie ceny pakietów). Nie jest to najszybszy na świecie internet ale do odbierania poczty, przeglądania stron internetowych czy nawet oglądania filmików na youtube w zupełności wystarcza. Koszty, jakie trzeba ponieść, żeby uzyskać dostęp, to około 160 zł (koszt jednorazowy), ale warto zaznaczyć, że pieniądze zapłacone za kartę SIM zostaną zwrócone podczas zwrotu karty, a modemu można zawsze używać z kartą innego operatora.

Oczywiście nie obyło się bez wad. Główną jest resetowanie łącza w godzinnych odstępach czasu (jest na to rozwiązanie, a dokładniej opcja automatycznego łączenia, ale o tym w osobnym artykule z opisem konfiguracji). Reasumując, Aero2 jest dobrym i stabilnym internetem godnym polecenia (i oczywiście darmowym).

3 komentarze

  1. Piotr
  2. Łukasz
  3. Luis

Reply