Choroby wirusowe dzieci
Do chorób wirusowych u dzieci możemy zaliczyć ospę wietrzną, odrę, świnkę i różyczkę.
Objawy chorób wirusowych wieku dziecięcego różnią się między sobą, ale ich domowe leczenie jest podobne. Jeśli podejrzewasz, że dziecko choruje na którąś z nich, wezwij lekarza, aby wykluczyć poważniejsze choroby. Leczenie pozwoli zapobiec powikłaniom.
Ospa wietrzna
Na tę chorobę wirusową wieku dziecięcego zapada większość dzieci. Po 2-3 tygodniach od zarażenia się wirusem pojawia się wysypka, początkowo na tułowiu, a potem na reszcie ciała. Różowe plamki szybko przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Mniej więcej po pięciu dniach tworzą się z nich strupy, które stopniowo zanikają w ciągu dwóch godzin. Przez pierwsze dwa dni dziecko zwykle gorączkuje.
Odra
Występuje obecnie rzadko. Rozpoczyna się gorączką, katarem, kaszlem i zapaleniem spojówek. Po 3-4 dniach pojawiają się za uszami brązowo-różowe plamki. Następnie rozprzestrzeniają się one na resztę ciała. Choroba trwa 5-7 dni. Dziecko może się źle czuć. Na zewnętrznej stronie policzków pojawiają się białe plamki. kiedy wysypka przestaje się rozprzestrzeniać, temperatura ciała obniża się i samopoczucie dziecka poprawia się.
Powikłaniami odry mogą być: zakażenie ucha, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych i mózgu.
Świnka
Objawem tej choroby jest bolesne obrzmienie ślinianek przyusznych. Często występuje gorączka, ból ucha i ból głowy. Żucie pokarmu sprawia ból. Choroba trwa zwykle około tygodnia. Jeśli zaatakuje dorastających chłopców lub dorosłych mężczyzn, powoduje bolesne obrzmienie jąder, natomiast u dziewcząt i kobiet – ból brzucha, spowodowany obrzękiem jajników. Niekiedy świnka prowadzi do niepłodności.
Różyczka
Ma zwykle łagodny przebieg. Objawia się lekką, czerwoną wysypką. Czasami towarzyszy jej niewielka gorączka i obrzęk węzłów chłonnych. Wysypka ustępuje po 1-5 dniach. Po jej zniknięciu może pojawić się ból stawów, który trwa do dwóch tygodni. Dziecko chore na różyczkę cierpi czasem na ból głowy i bywa grymaśne. Jest niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży.
Zapobieganie chorobom wirusowym
Wirusy tych chorób przenoszą się drogami kropelkowymi. W okresie wylęgania się choroby zarażona osoba rozsiewa dużo drobnoustrojów (trwa to 2-3 tygodnie, zależnie od choroby). Najlepszym sposobem zapobiegania tym chorobom są szczepienia ochronne, które ograniczają szerzenie się zakażenia. Zwykle przebycie którejś z tych chorób zwykle uodparnia na nią daną osobę do końca życia.
Leczenie chorób wirusowych
Leczenie tych zakażeń polega przede wszystkim na zapewnieniu choremu spokoju i obniżeniu gorączki. Dziecko chore lub takie, mogło się zarazić, należy izolować od niemowląt i osób bardzo podatnych na zakażenia (kobiety w ciąży, ludzi starszych i przewlekle chorych).
Wietrzna ospa
- Pilnuj, by dziecko nie drapało wykwitów, może to bowiem uszkodzić skórę i spowodować zakażenie bakteryjne, które pozostawi bliznę.
- Obcinaj dziecku paznokcie, by były krótkie i gładkie, a na noc zakładaj mu bawełniane rękawiczki.
- Rób dziecku chłodny prysznic lub kąpiel, jeśli zauważysz, że te zabiegi przynoszą mu ulgę.
- Dodanie do kąpieli krochmalu przygotowanego z mąki kartoflanej może złagodzić świąd. Osuszaj skórę czystym ręcznikiem, delikatnie ją poklepując.
- Smaruj wykwity mieszanina tlenku cynku i wody wapiennej lub żelem aloesowym, żeby zmniejszyć swędzenie.
Odra
- Dziecko może czuć się lepiej, gdy pozostawisz je w łóżku, w zaciemnionym pokoju, chociaż małe dziecko na ogół nie chce pozostawać samo.
- Przypilnuj, by dziecko piło dużo płynów.
Świnka
- Dziecko może potrzebować więcej niż zwykle towarzystwa, rozrywek lub przeciwnie – spokoju. Poza tym czuje się na tyle dobrze, że jego zachowanie nie odbiega od normy.
Łagodzenie dolegliwości
- By złagodzić wysypkę występującą przy ospie wietrznej, przemywaj wykwity skórne gazą nasączoną roztworem jednej kropli olejku miętowego oraz jednej z rumianku szlachetnego w litrze ciepłej wody.
- Przygotuj również dla dziecka inhalację. Dodaj kilka kropel oleju eukaliptusowego do miski gorącej wody. Olejek ten pomaga zwalczyć zakażenia.
Leki ziołowe
Świąd łagodzi przemywanie skóry herbatą z czarnego bzu lub kwiatów z liści lawendy albo roztworem łyżeczki wody oczarowej z dodatkiem pół litra ciepłej wody.
Co jeść i co pić w czasie chorób wirusowych?
Gdy dziecko gorączkuje, powinno dużo pić, żeby nie odwodniło się. Przez pierwsze dni podawaj mu tylko tyle pokarmów, ile chce zjeść. Pamiętaj też, że soki owocowe i warzywne nawadniają i dostarczają składników odżywczych, które pomogą zwalczyć zakażenie.
Zaleca się picie soku pomarańczowego z dodatkiem odrobiny soku z cytryny albo sok z marchwi lub buraków z dodatkiem soku z rukwi wodnej. Aby wzmocnić układ odpornościowy, podawaj czosnek lub kapsułki czosnkowe. Jeśli dziecko ma biegunkę, nie podawaj mu nabiału ani potraw z cukrem. Najodpowiedniejsza będzie wtedy zupa warzywna lub ryż bez dodatków.
Z apteki
Podawanie witaminy C i flawonoidów pomoże zwalczyć zakażenie i przyśpieszy gojenie się skóry. Zewnętrznie można stosować również witaminę E.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy dziecko nie je dłużej niż przez jeden dzień lub gdy nie może połykać.
- Gdy wykwity przy wietrznej ospie są bardzo zaognione.
- Gdy podejrzewasz, że dziecko ma odrę.
- Gdy dziecko ma napady kaszlu lub wymiotowało więcej niż raz.
- Gdy występuje silny ból stawów.
- Gdy zauważysz u dziecka obrzęk lub bolesność jąder.
- Gdy dziecko choruje na różyczkę, a Ty jesteś w ciąży, przy czym nie przebyłaś tej choroby ani nie byłaś szczepiona.
Natychmiast potrzebna jest pomoc, jeśli:
- Dziecko ma wysoką gorączkę, silny ból głowy, sztywną szyję, światłowstręt lub jest nadmiernie śpiące.
- Choruje dziecko poniżej pierwszego roku życia.
przy wielu wymienionych chorobach pojawia się gorączka, dlatego tak ważne jest by w domowej apteczce zawsze mieć lek obniżający ją, ja kupuję milifen bo jest na bazie ibuprofenu, jest tańszy od tych reklamowanych w tv syropków a równie skuteczny