Choroba Raynauda

Choroba Raynauda

Choroba Raynauda

Choroba Raynauda to schorzenie naczyń krwionośnych, które sprawia, że małe tętnice dostarczające krew do palców rąk i nóg gwałtownie się kurczą.

Ograniczenie krążenia wywołuje zmiany barwy skóry.

Objawy i przyczyny choroby Raynauda

Skóra osoby chorej robi się biała, kiedy dopływ krwi ustaje, a następnie sina, gdy krew znów do niej dociera. Później staje się czerwona i chory odczuwa drętwienie i mrowienie.

Napad może być wywołany zimnem, pracą z wibrującymi maszynami oraz zażywaniem pewnych leków. Choroba Raynauda towarzyszy czasami reumatoidalnemu zapaleniu stawów lub chorobom naczyniowym

Zapobieganie chorobie Raynauda

Unikaj czynników, które wywołują napad. Palenie tytoniu powoduje zwężenie tętnic, więc rzuć palenie lub przynajmniej ogranicz ten nałóg. Chroń się przed zimnem.

Ćwiczenia fizyczne w chorobie Raynauda

Możesz poprawić krążenie krwi, wykonując codziennie ćwiczenia przyspieszające bicie serca. Pomaga też masaż.

Co jeść w chorobie Raynauda?

Twój organizm prawdopodobnie potrzebuje dodatkowych dawek magnezu, flawonoidów, witamin B i E oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych. Powinieneś zacząć zażywać preparaty multiwitaminowe z mikroelementami. Pij mniej alkoholu i napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ mogą one wywołać napady choroby.

Leki ziołowe

Dodawaj do potraw i napojów dużo rozgrzewających przypraw, tj. pieprz kajeński, imbir, kolendra, goździki i cynamon. Możesz też codziennie wypijać dwie filiżanki herbaty z dodatkiem jednej z tych przypraw.

Leczenie choroby Raynauda

  • Ciepło. Rozgrzewaj się często, np. biorąc ciepłą kąpiel. Podczas napadu warto włożyć dłonie i stopy do ciepłej wody ze sproszkowaną gorczycą.
  • Ćwiczenia fizyczne. Podczas napadu unieś dłonie nad głową i trzymaj w tej pozycji przez minutę. Następnie wykonuj przez pół minuty krążenie rękami, by poprawić ukrwienie. Można również pocierać dłońmi o siebie przez minutę lub dwie.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy opisane metody nie pomagają.
  • Gdy zauważysz uszkodzenie skóry.
  • Gdy masz wrzody na nogach, wysypkę lub zapalenie stawów.
  • Jeśli po ustąpieniu napadu skóra pozostaje biała lub sina.

Reply