Ból zębów

Ból zębów

Ból zębów

Jeśli boli nas ząb, to znaczy, że najprawdopodobniej mamy próchnicę, ropnia zębowego, stan zapalny w dziąsłach lub wewnątrz zęba. Schorzenia te wymagają zawsze interwencji dentysty.

Ale można je złagodzić również domowymi sposobami.

Przyczyny bólu zębów

Główną przyczyną próchnicy jest odkładająca się  na zębach lepka warstewka, składająca się z resztek pokarmowych, śliny i bakterii, czyli tzw. płytka nazębna.

Ból zębów

Ból zębów

Bakterie, które żywią się cukrami i skrobią pochodzącymi z pożywienia, wydalają kwas. Może on zniszczyć szkliwo, czyli naturalną ochronną warstwę zębów. Kiedy jesz potrawy, które zawierają cukier, ilość tego kwasu gwałtownie rośnie i jego wysokie stężenie w jamie ustnej utrzymuje się przynajmniej przez pół godziny. Jego szkodliwe działanie może ustać wcześniej, jeżeli zostanie on zneutralizowany poprzez umycie zębów.

Osoby mające duża próchnicę mają duże dziury, które wnikają głęboko w miazgę zęba, co może spowodować  powstanie bolesnych ropni.

Zapobieganie bólom zębów

  • Jedz jak najmniej produktów  zawierających przetworzone węglowodany, ponieważ sprzyjają powstawaniu osadu i podnoszą kwasowość  w jamie ustnej.
  • Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie ( a najlepiej po każdym posiłku).
  • Pij herbatę, która zawiera fluor, substancję zwalczająca próchnicę oraz taninę o silnych właściwościach bakteriobójczych.
  • Zwalczaj szkodliwe bakterie, płucząc codziennie zęby  w rozcieńczonej nalewce z mirry lub roztworze wody utlenionej.
  • Regularnie kontroluj zęby u dentysty.

Leczenie  bólu zębów

Jeśli masz ubytki w zębach lub boleśnie spuchnięte dziąsła, jak najszybciej udaj się do stomatologa. Aby złagodzić ból wywołany przez ropień, co pół godziny przykładaj na pięć minut gorący okład, a następnie wypłucz jamę ustną ciepłą wodą  z solą. Może to przyśpieszyć pęknięcie ropnia.

Aromatoterapia na ból zębów

Wetrzyj kilka kropel olejku z goździków  lub kajeputowego w dziąsła powyżej lub poniżej  bolącego zęba. Stosuj kilka razy dziennie.

Akupresura na ból zębów

Uciskaj kciukiem  punkt LI 4 (na grzbiecie dłoni, między pierwszą a drugą kością śródręcza, licząc od kciuka). Uciskaj około 2 minuty, nie stosuj u kobiet w ciąży.

Reply