Jak postępować przy zatruciach?
Zatrucia to problem, niestety, dość powszechny i często poważny – nie można ich więc pod żadnym pozorem lekceważyć, gdyż od odpowiednio szybkiej i prawidłowej reakcji może zależeć zdrowie, a często także i życie osoby chorej.
Zatruć można się, przyjmując zbyt dużą dawkę leków, zjadając produkty zakażone bakteriami, a także spożywając trujące grzyby. W przypadku każdej z tych sytuacji konieczna są błyskawiczne i mądre decyzje. Poniżej opisujemy postępowanie w przypadku różnych rodzajów zatruć.
Przedawkowanie leków
Przedawkowanie leków to następstwo działania świadomego lub złej interpretacji zaleceń lekarza, zwłaszcza w przypadku środków nasennych, uspokajających oraz nasercowych.
Objawy przedawkowania leków
To, w jaki sposób objawia się zatrucie lekami, zależy przede wszystkim od tego, ile leku i w jakiej ilości zostało przyjęte przez daną osobę.
- Przedawkowanie leków nasennych objawia się nadmierną sennością, a potem nawet śpiączką. Niepokoić powinien zbyt krótki i za płytki oddech, początkowo wąskie, a następnie nadmiernie rozszerzone źrenice.
- Przedawkowanie środków uspokajających przy dużych dawkach prowadzi do odrętwienia, uczucia zamroczenia i senności.
- Przedawkowanie leków nasercowych objawia się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, biegunką zwolnieniem czynności serca, zaburzeniami wzroku, bólem głowy, zawrotami głowy, niezbornością ruchów oraz dusznością.
Pierwsza pomoc przy przedawkowaniu leków
Jeżeli stwierdzimy, że ktoś z naszych bliskich przedawkował leki, musimy działać szybko. Przede wszystkim wezwijmy lekarza, a jeżeli chory jest przytomny, spróbujmy się dowiedzieć, jakie leki przyjmował. Dodatkowo podajmy przytomnemu choremu aktywowany węgiel leczniczy w roztworze wodnym, starajmy się sprowokować wymioty kilkakrotnie, aż do uzyskania jasnej treści żołądkowej, a w sytuacji, gdy chory nie oddycha, wykonajmy sztuczne oddychanie.
Bardzo ważne jest to, aby w żadnym wypadku – np. w oczekiwaniu na przybycie lekarza – nie próbować powstrzymać osoby chorej przed zaśnięciem poprzez podawanie kofeiny czy zmuszanie jej do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Takie postępowanie przyniesie skutki przeciwne – przyspieszy wchłanianie się leków i nasili skutki zatrucia.
Zatrucia pokarmowe
Zatrucia pokarmowe spowodowane są obecnością w produktach spożywczych bakterii, przede wszystkim dwóch – gronkowca oraz salmonelli. To właśnie te bakterie przyczyniają się do najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, niejednokrotnie wymagających wizyty u lekarza, zwłaszcza w przypadku dzieci oraz osób starszych.
Zatrucie gronkowcem
Gronkowiec rozwija się w źle przechowywanym mięsie, lodach, deserach oraz sałatkach. Objawy zatrucia pojawiają się po 2 do 6 godzin od spożycia pokarmu i zaliczamy do nich:
- mdłości,
- wymioty,
- biegunkę,
- kurczowe bule brzucha,
- podwyższoną temperaturę.
Jak należy postępować w przypadku zatrucia gronkowcem? Konieczne jest zapewnienie choremu spokoju, po ustaniu wymiotów zapewnienie mu ciepłych napojów do picia, np. naparów z ziół czy soków owocowych, a w razie gdyby objawy nie ustępowały lub nasilały się – zabranie chorego do lekarza.
Zatrucie salmonellą
Salmonella rozwija się w mleku, jajach, sernikach na zimno, lodach czy surowym mięsie, drobiu czy rybach. Objawy pojawiają się po 12 godzinach, najpóźniej po 3 dniach od momentu zatrucia i należą do nich:
- ból brzucha i głowy,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- dreszcze,
- ogólne osłabienie.
Postępowanie w przypadku zatrucia salmonellą jest podobne jak w przypadku zatrucia gronkowcem. Chorego należy położyć w cieple, po ustąpieniu wymiotów podać mu ciepły napar z mięty lub rumianku (ale lepiej zrezygnować z soków, które w przypadku tego zatrucia mogą wywołać biegunkę), a jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się – wezwać lekarza.
Zatrucia grzybami
Zatrucia grzybami należą do jednych z najpowszechniejszych zwłaszcza jesienią, kiedy rozpoczyna się sezon na ich zbieranie. Dolegliwości mogą pojawić się kilka godzin po zjedzeniu potrawy, mogą też pojawić się dopiero po 7 dniach – wszystko zależy od gatunku trujących grzybów.
Objawy zatrucia grzybami
Zatrucie grzybami objawia się różnie, w zależności od tego, jaki rodzaj grzybów został spożyty przez daną osobę. Mogą wystąpić np.:
- bóle brzucha, wymioty, biegunka, często z domieszką krwi,
- uczucie pieczenia i suchości w ustach,
- gorączka, nadmierna potliwość,
- ślinotok, łzawienie,
- zaburzenia wzroku, szum w uszach,
- zaburzenia głowy, trudności w oddychaniu,
- halucynacje.
Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami
W przypadku zatrucia grzybami należy działać niezwykle szybko – natychmiast odwieźć chorego do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie. Czekając na fachową pomoc, należy ułożyć chorego w spokojnym miejscu, podać mu do picia dużo ciepłej, lekko osolonej wody oraz węgiel aktywowany, a jeżeli do zatrucia doszło niedawno, warto spróbować wywołać wymioty, aby usunąć z przewodu pokarmowego jeszcze niewchłoniętą truciznę. Nie róbmy tego jednak pod żadnym pozorem, jeżeli chory jest nieprzytomny lub ma drgawki.
Na zatrucia pokarmow edobry jest węgiel leczniczy. Zwykle zatruciom towarzyszy biegunka wiec trzeba też dużo pić. Płyny typu orsalit sa najlepsze bo zawierają elektrolity dzięki czemu lepiej nawodnimy organizm. Jeśli chodzi o diete to polecam lekkostrawna z przewaga produktów gotowanych- nie będą zbytnio obciązały przewodu pokarmowego
W pierwszej kolejności przy zatruciach trzeba zadbać o nawadnianie organizmu i stsowanie węgla leczniczego. Węgiel ma za zadannie zneutralizowanie toksyn. Jeśli chodzi o nawadnianie to im częściej będziemy pić tym lepiej. Nie należy pić żadnych napojów gazowanych słodzonych itp. Można zastooswać np wodę mineralna chociaż skuteczniejsze będą płyny dostępne w aptece np orsalit nutris(bez słonego posmaku)