Menopauza nie taka straszna

Menopauza

Menopauza nie taka straszna

Miesiączka ustaje zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia. Menopauza to początek  zupełnie nowego życia , który może przynieść wiele ciekawych doznań.

Niestety, może wywołać także różne problemy fizyczne i emocjonalne.

Wiek, w którym zaczyna się menopauza, zależy od czynników genetycznych, stanu zdrowia i trybu życia, a zwłaszcza od tego czy kobieta pali tytoń, jak się odżywia oraz czy przeżywa dużo stresów.

Menopauza jest wywołana zmniejszeniem wydzielania hormonów przez jajniki, czemu towarzyszy równocześnie zmniejszenie liczby komórek jajowych w jajnikach.

Stężenie estrogenów zaczyna powoli maleć jeszcze przed menopauzą, zmniejsza się gwałtownie w jej trakcie, a potem stabilizuje się na pewnym poziomie. Tak samo dzieje się z innym żeńskim hormonem płciowym, progesteronem. Specjaliści uważają, że większość dolegliwości menopauzy wynika z niedoboru estrogenu.

Objawy menopauzy

Najczęstszymi objawami menopauzy, poza ustaniem miesiączkowania, są uderzenia gorąca i zlewne poty, zwłaszcza w nocy. Doświadcza ich aż 80% kobiet, często nawet zanim się jeszcze rozpocznie menopauza.

Mogą one trwać miesiącami, tygodniami, a nawet latami. Dla wielu kobiet nie są one kłopotliwe, ale większość pań zwraca się do lekarza z powodu zaburzeń i innych dolegliwości.

Może pojawić się również suchość pochwy, która wywołuje ból podczas stosunku. Inne objawy to bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, bezsenność, depresja. Skóra staje się cieńsza i bardziej sucha.

W całym organizmie następują też zmiany, które są częścią naturalnego procesu starzenia. Kości stają się bardziej kruche i zwiększa się ryzyko osteoporozy. Po menopauzie rośnie również ryzyko chorób serca i zatorów, ponieważ słabnie działanie hormonów żeńskich.

Zapobieganie przykrym objawom menopauzy

Na osteoporozę rzadziej chorują osoby, które przez całe życie jadły pokarmy zawierające dużo wapnia, magnezu, czyli substancji stanowiących budulec kości. Regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegające tyciu, spacery, taniec, zwiększają mineralizację kości. Aby uchronić się przed chorobami serca, należy trzy razy wykonać ćwiczenia tlenowe, np. bieganie lub pływanie.

Odpowiedni sposób odżywiania się zmniejsza ryzyko zawału serca, zatoru i innych chorób krążenia i łagodzi dolegliwości menopauzy, np. uderzenia gorąca. Radzenie sobie ze stresem jest szczególnie ważne po menopauzie, ponieważ zapobiega zmniejszeniu stężenia estrogenu na tle nerwowym. Umiejętność rozładowania stresów oraz regularna aktywność seksualna, zapobiegają suchości pochwy

Leczenie przykrych objawów menopauzy

Co jeść?

Produkty, które zawierają dużo wapnia, niezbędnych kwasów tłuszczowych, hormonów roślinnych oraz witaminy C i E pomagają utrzymać silne kości i równowagę różnych tłuszczów we krwi. Zapobiega to uderzeniom gorąca, nocnym potom i suchości pochwy.

Kobiety, w których jadłospisie znajdują się produkty sojowe, np. tofu i mączka sojowa, rzadziej doświadczają uderzeń gorąca i nocnych potów.
Hormony roślinne, których jest dużo w soi, naśladują działanie ludzkiego hormonu – estrogenu. Rekompensują one zmniejszanie jego stężenia w organizmie.

Blokują również nadmierne działanie estrogenu, gdy dochodzi do zachwiania równowagi między tym hormonem a progesteronem. Pokarmy, które zawierają dużo niezbędnych kwasów tłuszczowych, odgrywają ważną rolę w symbiozie hormonów i korzystnie wpływają na skórę i układ nerwowy. Powinno się jeść dużo orzechów, pestek, kasz, trzy razy w tygodniu tłuste ryby oraz oleje roślinne wyciskane na zimno. Należy również pic co najmniej 6 szklanek dziennie wody.

Jeśli masz uderzenia gorąca, pij mniej gorących płynów, zwłaszcza kawy i herbaty. Unikaj również ostrych potraw i alkoholu. Żeby odzwyczaić się od picia kawy i herbaty, zwiększaj stopniowo ilość ich bezkofeinowych odpowiedników. Jeśli organizm nagle przestanie otrzymywać kofeinę, możesz odczuwać bóle głowy.

Japońska dieta

Aby zadbać o zdrowie w okresie menopauzy, jedz pokarmy, które zawierają dużo hormonów roślinnych, tj. produkty sojowe, seler liściasty, koper włoski, rabarbar, lucerna siewna, owoce, kasze i olej lniany. Korzystnie działają też niezbędne kwasy tłuszczowe, które znajdują się w tłustych rybach.

Ćwiczenia

MenopauzaRegularne uprawianie wysiłku fizycznego łagodzi depresję, prawdopodobnie dlatego, że powoduje zwiększenie poziomu endorfin, odpowiednich za dobry nastrój. Łagodzi również uderzenia gorąca. Kobiety, które są aktywne fizycznie i zdrowo się odżywiają, mają dobrą przemianę materii, więc utrzymują właściwą wagę. Ćwiczenia również pomagają zapobiegać osteoporozie.

Z apteki

  • Witaminę C oraz flawonoidy powinnaś stosować, jeśli masz uderzenia gorąca.
  • Jeśli oprócz uderzeń gorąca dokucza ci suchość pochwy, stosuj witaminę E.
  • Kobietom w okresie menopauzy, które nie odżywiają się właściwie, zaleca się stosowanie suplementacji witaminowych.
  • Kobietom cierpiącym na łagodną depresję i lęki zaleca się magnez i witaminę B.
  • Jeśli pożywienie zawiera mało olejów rybich, należy zażywać ich suplementy.

Leki ziołowe stosowane w menopauzie

Wiele ziół wpływa pozytywnie na równowagę hormonalną, ponieważ działają podobnie jak estrogen. Żeby poprawić ogólne samopoczucie, stosuj szałwię ogrodową i lekarską oraz dzięgiel chiński. Wypróbuj również olej lniany. Inne zioła łagodzą konkretne dolegliwości, związane z menopauzą.

  • Niepokalanek mnisi, pluskwica sercolistna lub serdecznik pospolity w postaci naparu lub tabletek łagodzą uderzenia gorąca lub nocne poty.
    Mięta pieprzowa łagodzi uderzenia gorąca. Należy regularnie pić napar z tego zioła i nosić przy sobie buteleczkę oleju lnianego. Kiedy objawy pojawią się niespodziewanie, należy skropić chusteczkę olejkiem i wdychać jego zapach.
  • Dziurawiec pomaga zasnąć i łagodzi depresję.
  • Serdecznik pospolity zwalcza stany lękowe.
  • Serdecznik pospolity lub dzięgiel chiński zmniejszają suchość pochwy.

Aromatoterapia w menopauzie

  • Olejki z kwiatu pomarańczy gorzkiej, drzewa sandałowego, lawendy, szałwii muszkatołowej oraz różany i granitowy regulują wydzielanie hormonów.
  • Aby zapobiec uderzeniom gorąca i innym objawom, dodawaj trzy krople olejku z szałwii muszkatołowej i po dwie krople olejku różanego i geraniowego do kąpieli.
  • Kilka kropli olejku lawendowego pomoże się odprężyć.

Esencje kwiatowe

  • Modrzew – gdy brak Ci pewności siebie.
  • Gorczyca polna – kiedy depresja nie ma wyraźnej przyczyny.
  • Czerwiec roczny – na zmienny nastrój.
  • Orzech włoski – pomaga znosić zmiany.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Kiedy objawy menopauzy są bardzo ostre lub gwałtownie się zmieniają.

Reply