Jak pokonać stres przed egzaminem?
Przed egzaminem przeżywasz katusze? Zamień swój lęk w energię, która pomoże ci sprostać wyzwaniu!
Do zdania egzaminu potrzeba ci nie tylko wiedzy. Bez niej, oczywiście, ani rusz, ale równie ważne jest ujarzmienie rozdygotanych nerwów. Na szczęście, przedegzaminacyjną panikę da się opanować.
Mało tego: choć trudno w to uwierzyć, zdawanie egzaminów może stać się wręcz przyjemnością! Zanim pokochasz ten dreszczyk emocji, musisz jednak przyswoić sobie kilka zasad.
Skutki stresu
Twój stres nie zaczyna się wcale w drzwiach sali egzaminacyjnej. Drąży cię wcześniej przez długie tygodnie, prowadząc nieraz do całkowitego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Nęka bezsennością i znużeniem, bólami głowy i brzucha, zmianami skórnymi, rozwolnieniem lub zaparciem, kurczami mięśni. Nie radzisz sobie z emocjami: chodzisz wciąż poirytowana, a wybuchy złości przeplatają się z okresami apatii.
Uważaj! Znękana napadami twego złego humoru rodzina zacznie cię unikać, pozbawiając cię wsparcia. Dopadnie cię poczucie winy i brak wiary we własne możliwości, co grozi popadnięciem w depresję. Jeśli pozostawisz sprawy własnemu biegowi, „dołek” osiągniesz w dniu egzaminu. Nie licz na to, że wzniesiesz się wówczas na intelektualne wyżyny!
Jak pokonać strach?
Stres można oswoić. Zabierz się za to odpowiednio wcześnie: każdą z technik musisz dopasować do własnego temperamentu i stylu pracy. Dlatego już na kilka miesięcy przed egzaminem:
- rozbij wielki problem na drobne cele łatwiej będzie ci pracować, jeśli postawisz przed sobą jasne i niewygórowane zadania; zamiast „uczyć się matematyki”, zgłębiaj po kolei jej poszczególne zagadnienia
- precyzyjnie planuj swój czas pomoże ci w tym kalendarz, w którym podzielisz dzień na godziny poświęcone nauce konkretnych zagadnień oraz na te przeznaczone na czynny odpoczynek
- wypróbuj metodę wizualizacji na początek wyobraź sobie najgorszy możliwy scenariusz (oblałam…); w ten sposób przyznasz się do swego strachu; następnie przekształć tę wizję tak, by przedstawiała twój sukces; powracaj do tej wizji w każdej wolnej chwili.
Tuż przed egzaminem
- porządnie się wyśpij – twój mózg potrzebuje snu, by uporządkować wiadomości; dzięki temu unikniesz pustki w głowie i zachowasz sprawny umysł, który, kierując się logiką i skojarzeniami, podsunie ci odpowiedź na każde pytanie
- przygotuj sobie ubranie – załóż to, w czym dobrze się czujesz i korzystnie wyglądasz; unikaj eksperymentów, bo stracisz pewność siebie, a każde uważne spojrzenie egzaminatora odczytasz jako krytykę swojego wizerunku
- weź coś na uspokojenie – zrób to tuż przed wyjściem z domu, ale nie testuj wtedy żadnych nowych środków, bo mogą zaburzyć twoją koncentrację, a nawet cię uśpić.