Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Nietrafiony prezent - co z nim zrobić?

Nietrafiony prezent – co z nim zrobić?

Czasem zdarza się, że po świętach, urodzinach czy innych uroczystościach zostają nam prezenty, które tak naprawdę nie są nam potrzebne i nie będziemy ich nigdy używać. Co zrobić z takimi nietrafionymi podarunkami i w jaki sposób je 'zutylizować’, podpowiadamy poniżej.

Nietrafiony kosmetyk

Kobiety, ale i mężczyźni, często dostają na różne okazje kosmetyki. Jeśli znamy ulubiony zapach obdarowywanej osoby, wiemy jakiego kremu używa, możemy pozwolić sobie na zakup takiego prezentu, ale jeśli nie mamy pojęcia, jaki rodzaj będzie dobry, wstrzymajmy się z takim zakupem. Po pierwsze, każdy ma specyficzną skórę i cerę, dlatego nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni i nie każdy odpowiada wszystkim typom. Stąd właśnie przed planowanym zakupem lepiej dyskretnie wypytać np. o stosowaną markę czy rodzaj.

Jeśli już się zdarzyło tak, że dostaliśmy perfumy, krem czy inne specyfiki do ciała, które uczulają czy nie odpowiadają naszym gustom, możemy je np. sprzedać na różnego rodzaju portalach, wymienić na odpowiadające nam preparaty czy oddać za darmo. Często bywa tak, że otrzymanymi kosmetykami obdarowujemy innych członków rodziny czy znajomych. To też jest dobre wyjście, ponieważ szkoda trzymać w domu rzeczy nam i tak nie potrzebne.

Nietrafiony sprzęt

Zwyczaj otrzymywania prezentów na ślubie już mija, ale zdarza się, że młode pary dostają po dwa tostery czy komplety naczyń. Co prawda są to rzeczy, które można przechować na później i w razie potrzeby wyjąć nawet po kilku latach, ale jeśli nie lubimy magazynować ich na strychu, znów możemy je wymienić na inną rzecz, sprzedać czy – jeśli dogadamy się z ofiarodawcą prezentu – oddać do sklepu czy zamienić na inną rzecz  w tej samej cenie. Może to będzie niezbyt miłe z naszej strony, ale zapytać zawsze można.

Kupowanie na prezent sprzętu kuchennego czy RTV wiąże się z ryzykiem, że solenizant czy młoda para już daną rzecz posiadają. Zawsze, w przypadku każdego prezentu, warto zapytać najbliższą rodzinę lub znajomych osoby, którą chcemy obdarować, co jest w domu, a czego może brakować. Kupując na tzw. „czuja”, ryzykujemy, że zdublujemy sprzęt już posiadany albo kupimy sprzęt niskiej jakości, który po krótkim czasie straci żywotność.

Karty podarunkowe

Nie ma reguły na kupno udanego prezentu, musimy znać dobrze osobę, którą obdarowujemy daną rzeczą. Czasem lepiej dać kartę podarunkową do danego sklepu czy pieniądze, niż na siłę kupować rzecz, która obrośnie kurzem na półce. Karty podarunkowe sprawdzą się w przypadku sklepów z wyposażeniem domowym, kosmetykami czy z odzieżą. Każdy wedle gustu i potrzeby wybierze rzecz, która jest mu potrzebna i nie zostanie wyrzucona w kąt.

Dodatkowo każdą taką kartę będzie można doładować dowolną kwotą i cieszyć się zakupami przez cały rok. Jest to również doskonały sposób na oszczędzanie – jeśli mamy jakiś nadmiar gotówki, a nie chcemy jej od razu wydawać, warto przeznaczyć nawet drobną kwotę na doładowanie karty, co po paru miesiącach da nam niezłą sumę na zakupowe szaleństwo.

One Response

  1. Anonim

Reply