Skuteczne szukanie pracy

Skuteczne szukanie pracy

Skuteczne szukanie pracy

Do niedawna jedną z najpowszechniejszych metod poszukiwania pracy było odpowiadanie na ogłoszenia pracodawców. Jednak obecnie – w dobie kryzysu – to stanowczo za mało. Trzeba dać z siebie o wiele, wiele więcej

Jak twierdzą specjaliści z dziedziny rynku pracy tylko 30 procent informacji o wolnych wakatach trafia do zainteresowanych. Pozostałe 70 procent to tzw. Ukryty rynek pracy, do którego trzeba samemu dotrzeć. Jak? Postaw na networking oraz aktywne metody samodzielnego poszukiwania pracy.

CV twoją wizytówką

Twoje CV powinno być przejrzyste, przyjazne dla czytającego, podkreślające Twoje wszelkie atuty. To właśnie ten dokument jest wstępnym selekcjonerem kandydatów na wolne stanowisko.

W pisaniu życiorysu postaw na kolory! Dlaczego ma być smutne i czarno-białe? Najważniejsze informacje zaakcentuj kolorem i koniecznie dołącz swoje zdjęcie.

Przy danych osobowych określ swój profil zawodowy, np. doświadczona sekretarka z umiejętnością prowadzenia kadr. W ten sposób przyszły pracodawca wstępnie będzie miał obraz, z kim tak naprawdę ma do czynienia.

Doświadczenie zawodowe przedstaw w formie infografiki lub diagramu. To nowość! W ten sposób Twoje CV będzie wyjątkowe, a Ty już w pierwszym etapie rekrutacji zostaniesz zapamiętana/y.

Inicjatywa i informacja – to twoje drugie imię

W obecnych czasach trzeba dbać o swoją pozycję na rynku, dlatego dobrze jest mieć w zanadrzu gotowe CV oraz idee, do których mamy zamiar zmierzać. W ten sposób znacząco eliminuje się obawę przed utratą pracy i jednocześnie ma się ten komfort kontroli nad własnymi planami.

Systematycznie przeglądaj ogłoszenia. Orientuj się, jakich umiejętności oczekują pracodawcy, czy Ty spełniasz te wymogi? A może utworzyły się nowe zawody zgodne z kwalifikacjami, które posiadasz?

Nawet jeśli nie należysz do grona osób bezrobotnych, to jednak warto zarejestrować się na jakimś poważnym portalu rekrutacyjnym, np. www.pracuj.pl. Oferty będą regularnie wpływać na Twoją skrzynkę mailową. A może znajdziesz o wiele lepszą pracę niż tą, którą wykonujesz obecnie?

Udaj się do head huntera

Head hunter to tzw. łowca głów, który samodzielnie prowadzi proces rekrutacyjny na określone stanowiska, najczęściej dla osób o wysokich kwalifikacjach. Jeśli posiadasz szerokie umiejętności, długi staż i przy okazji jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, pozwól się odnaleźć! Możesz udać się do agencji osobiście lub zalogować się na stronie internetowej w zakładce przeznaczonej dla kandydatów.

Internet sprawdzonym sposobem nie tylko na rozrywkę

W obecnych czasach ogrom możliwości, jakie daje nam Internet jest wręcz nieograniczony. Także w kwestii poszukiwania pracy. Coraz częściej pracodawcy prowadzą rekrutację w mediach społecznościowych. Założenie konta społecznościowego może powiedzieć o Tobie znacznie więcej niż pięknie napisane CV.

Stracisz w oczach szefa, jeśli większość Twoich wpisów będzie negatywnie odzwierciedlała Twoje podejście do pracy, jak i dotychczasowych przełożonych. Zdjęcia z imprez tez nie będą dla Ciebie przychylną wizytówką.

Reply