Styl życia w Polsce – czyli jak o siebie dbamy w XXI wieku
Jeszcze do niedawna poranny jogging, regularne treningi w klubie fitness czy na siłowni wydawały nam się mało atrakcyjne. Chociaż Polacy są pracowitym narodem, wolą odpoczywać przed telewizorem. Mają tendencję do podjadania, zwłaszcza zimą.
Jednak pojawienie się mass mediów, kolorowych pism na szeroką skalę sprawiło, że ludzie stają się otwarci na inny styl życia.
Jak Polacy dbają o swoje zdrowie i urodę?
Przywiązujemy wagę do wyglądu zewnętrznego. Lepiej się ubieramy. Coraz więcej ludzi decyduje się także różne formy aktywności, np. nordic walking, czyli spacer nordycki. Wieczorami w miastach i nawet małych miejscowościach można spotkać młodych i starszych ludzi, którzy biegają, spacerują lub jeżdżą na rowerze. Cieszy więc fakt, że chcemy poprawić swoją kondycję zdrowotną.
Inną bardzo popularną formą zdrowego stylu życia jest tzw. wellness. W Polsce powstało już kilkadziesiąt ośrodków, które zrzeszają ludzi chcących zadbać o zdrowie fizyczne oraz relaks psychiczny. Program Wellness nastawiony jest na osiąganie odpowiedniej kondycji oraz harmonii duszy i ciała. Aktywny tryb życia zgodny z naturą pełni kluczową rolę w osiągnięciu zadowolenia. Wellness ułatwia akceptację samego siebie.
Pokazuje, że nie trzeba być długonogą blondynką o idealnych wymiarach, żeby czuć się dobrze. Powinniśmy lubić siebie, dbać o swoje zdrowie, regularnie się badać, odżywiać i ćwiczyć. Chociaż świat wydaje nam się zwariowany, a my zabiegani, warto znaleźć odrobinę czasu na swój osobisty wypoczynek.
Zdrowy tryb życia w Polsce nie koncentruje się tylko na aktywności fizycznej. Ważną rolę odgrywa żywienie. Lubimy sobie pozwolić na „małe co nie co”, ale mamy większą świadomość tego, co jemy.
Chociaż kuchnia naszych mam i babć jest smaczna i często do niej wracamy, chcemy poznawać inne zwyczaje żywieniowe. Lubimy kosztować oryginalnych przypraw, warzyw, owoców. Próbujemy nowe przepisy na innowacyjne dania. Mamy większy dostęp do egzotycznych produktów, dzięki temu możemy eksperymentować w kuchni.
Jemy smacznie czy zdrowo?
Ostatnie badania wykazały, że 69% Polaków przywiązuje wagę do zdrowego żywienia. Staramy się jeść kilka posiłków w ciągu dnia. Wśród nich znajdują się produkty mleczne, ryby, warzywa, owoce. Niestety, nadal spożywamy zbyt mało produktów pełnoziarnistych. Znaczna część populacji zapomina także o żywieniu w pracy.
Tymczasem bardzo ważne jest odżywianie podczas wysiłku. Wśród najczęstszych posiłków zabieranych do pracy znajdują się kanapki. Czasami, jeśli warunki w pracy na to pozwalają, przynosimy ze sobą dania obiadowe, które można podgrzać w mikrofalówce.
Polacy o zarobkach większych niż najniższa krajowa mogą sobie pozwolić na posiłki zamawiane z barów czy restauracji. Czasami zakłady pracy wyposażone są w stołówki dla pracowników.
Jak Polacy robią zakupy?
Odkąd pojawiły się hipermarkety, wolimy poświęcić jeden dzień w tygodniu na zrobienie dużych zakupów. Około 60% Polaków czyta etykiety znajdujące się na produktach.
Niestety, nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie dietetyki, dlatego nadal nabieramy się na marketingowe chwyty i popularność haseł typu light czy natural. Zwracamy natomiast uwagę, czy produkt nie zawiera konserwantów, tj. benzoesan sodu, i jaka jest zawartość tłuszczu. Tymczasem powinniśmy przywiązywać wagę do ilości witamin, minerałów, żywych kultur bakterii oraz zawartości soli.