Siła woli, czyli jak osiągnąć cel

Siła woli, czyli jak osiągnąć cel

Siła woli, czyli jak osiągnąć cel

Chcesz pozbyć się kilku kilogramów, rzucić palenie, a może nauczyć się angielskiego? Możesz osiągnąć wszystko, pod warunkiem, że naprawdę tego pragniesz!

Każdy z nas podejmuje jakieś postanowienia. „Od jutra zacznę stosować dietę, będę regularnie ćwiczyć, skończę z paleniem, wezmę się za naukę”… Ile razy obiecywałaś sobie, że już na sto procent, że od jutra! Ale niestety to „jutro” robiło się coraz bardziej odległe…

Dlaczego niektórzy z nas nie potrafią realizować swoich postanowień? Odpowiedź jest niby bardzo prosta: brak im silnej woli, ale czy na pewno? Czy nie jest to tylko kolejna wymówka, którą tłumaczą się osoby nie potrafiące zapłacić ceny za osiągnięcie tego celu?

Stawiaj sobie realne cele

Bardzo często porażka jakiegoś projektu wcale nie jest skutkiem braku silnej woli, lecz wynika ze stawiania sobie nierealnych, niemożliwych do osiągnięcia celów. Czasem nie wystarczy nawet najsilniejsze pragnienie, by zmienić lub pokonać pewne ograniczenia, na przykład natury fizycznej. To absurdalne by kobieta, która ma 150 cm wzrostu, marzyła o karierze międzynarodowej modelki. Podobnie jak nieosiągalna jest profesja baletnicy dla dziewczyny, która ma ponad 180 cm wzrostu i grubokościstą budowę ciała.

Nie ma sensu stawiać sobie celów, które są po prostu niemożliwe do realizowania. To strata czasu i energii, którą można spożytkować na zupełnie inne działania, i to ze znacznie lepszym rezultatem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze „chcieć” oznacza „móc”.

Siła woli, czyli jak osiągnąć celSzansa na sukces

Aby osiągnąć jakiś cel lub zrealizować marzenie czy noworoczne postanowienie, trzeba podjąć konkretne działania. Jeśli marzysz o tym, by być bogatą, musisz najpierw ustalić, co to dla ciebie oznacza. Ile pieniędzy chcesz mieć? To ważne, bo dla jednej osoby będzie to 20 tysięcy złotych, a drugiej nie zaspokoi nawet milion. Gdy wyznaczysz sobie konkretną kwotę, weź się do pracy. Bądź cierpliwa i wytrwała. Nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami. Nawet jeśli dziś nie udało ci się zarobić pierwszych 10 tys., nie znaczy to, że masz wszystko rzucić w diabły i zapomnieć o swoich marzeniach.

Nie istnieją osoby, które mają więcej silnej woli niż inne. Są tylko tacy, którzy mają więcej szacunku dla siebie i wyższą samoocenę. Kiedy wyznaczysz sobie realny cel, musisz uwierzyć, że leży on w zasięgu twoich możliwości. Poproś także kogoś życzliwego o pomoc, na przykład przyjaciela albo psychologa. Taka osoba wesprze cię i pomoże ominąć najróżniejsze przeszkody, które mogą utrudniać ci osiągnięcie celu.

Szczęśliwcy i pechowcy

Wiele osób wierzy, że człowiek rodzi się z silną wolą lub bez niej. To nieprawda. Silna wola zależy od dyscypliny, a przede wszystkim od tego, jak bardzo chcesz być szczęśliwa i jak bardzo kochasz samą siebie. Osoba zadowolona z siebie poświęci siły i czas, by osiągnąć cel i spełnić swe marzenie. Posunie się do wszelkich wyrzeczeń, bo wie, że dzięki temu zrealizuje pragnienia.

Pozornie wydaje się, że szczęśliwi chcą być wszyscy. Są jednak i tacy, którym wiatr zawsze wieje w oczy, nigdy nie potrafią osiągnąć wymarzonego celu, zawsze są niezadowoleni. Ci ludzie tak naprawdę wcale nie dążą do szczęścia, nie starają się urzeczywistnić swoich planów, szukają tylko wymówek, by nie działać. Wolą wiecznie narzekać, niż uczynić jakikolwiek wysiłek, który może zmienić ich sytuację.

Siła woli, czyli jak osiągnąć celSkoncentruj się na jednym celu

Zdarza się, że „brak siły woli” wynika z faktu, że nie ma się jasno sprecyzowanego celu. W takiej sytuacji nie bardzo wiadomo, do czego powinno się dążyć, na czym skoncentrować swe wysiłki. Motywacja to fundament każdego działania. U podstaw siły woli leży też zdolność wybierania, selekcjonowania.

Aby osiągnąć jakiś cel, trzeba go najpierw wybrać, a potem powiedzieć „nie” wielu innym sprawom. Porażki zdarzają się dlatego, że chce się osiągnąć wszystko natychmiast i to bez żadnego wysiłku czy wyrzeczeń. Wiele osób myśli jak dzieci. Marzą o pieniądzach spadających z nieba, księciu z bajki, który przyjedzie na karym koniu, chcą mieć wszystko, nie dając nic w zamian. Tymczasem, by osiągnąć sukces, trzeba przestawić się na myślenie dorosłe, poświęcić się dziś, aby otrzymać coś jutro.

Realizuj własne marzenia, a nie cudze…

Kolejnym często popełnianym błędem jest skupienie się na celu, którego człowiek wcale sobie nie wybrał. Zdarza się tak, gdy myli się oczekiwania rodziny lub znajomych z własnymi marzeniami. Dotyczy to najczęściej młodych ludzi, którzy na przykład idą na studia wybrane przez rodziców. Trudno wtedy wykrzesać z siebie dostatecznie silną wolę, by przez pięć czy sześć lat studiować coś, co jest kompletnie nieinteresujące. Podobnie bywa z kobietami, które przechodzą na dietę nie dlatego, że mają zastrzeżenia do swojej figury, ale dlatego, że narzeczony albo mąż podziwia chude modelki. Dziewczyna myśli, że jeśli schudnie pięć kilogramów, jej partner będzie ją bardziej kochać.

Ludzie często mylą słowa „chcieć” i „musieć”, biorąc za własne marzenia coś, co jest tylko konwencją społeczną lub najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Zapraszają rodziców na niedzielny obiad, bo „tak trzeba”, chociaż woleliby zjeść w restauracji. Walczą zażarcie o awans, bo koleżanka czy kolega już awansowali, i po prostu „muszą” iść w ich ślady. Nawet wtedy, gdy kariera wcale ich nie interesuje i woleliby mieć więcej wolnego czasu. Niemało kobiet rodzi dziecko tylko dlatego, że ich znajome urodziły, choć tak naprawdę nie są przygotowane do macierzyństwa, wolałyby podróżować, studiować lub robić karierę.

Jak zmienić swoje nastawienie?

Co zrobić, by zmienić swoje nastawienie, by znaleźć w sobie determinację i prawdziwą siłę woli? Największą trudność stanowi rozpoczęcie wszystkiego, naciśnięcie guziczka z napisem „start”. To on uruchamia cały mechanizm, który w końcu zaprowadzi cię do sukcesu. Ten pierwszy ruch jest jak koło zamachowe, jak serwis tenisisty: wystarczy, że uderzysz, a potem wszystko po prostu się dzieje. Twoja siła woli, gdy raz ją uruchomisz, nabiera rozpędu i radzi sobie coraz lepiej. To jak z samospełniającymi się przepowiedniami: jeśli chcesz czegoś naprawdę i dążysz do tego z ogromną determinacją, osiągniesz cel. Prędzej czy później, to tylko kwestia czasu.

Nie sprawi tego szczęście czy sprzyjający układ gwiazd, lecz odkrycie w sobie zdolności harmonijnego współdziałania z otoczeniem, z ludźmi wokół ciebie i z warunkami zewnętrznymi. Jednej osobie osiągnięcie upragnionego celu zajmie kilka dni, drugiej rok, a nawet kilka lat. Nie można rezygnować w pół drogi! Pamiętaj też, że liczba dróg, którymi możesz dojść do celu, jest niemal niezliczona. Najważniejsze, byś nigdy nie traciła celu z oczu, nawet jeśli zmierzasz do niego bardzo krętą drogą.

Siła woli, czyli jak osiągnąć celSiła pozytywnego myślenia

To, czy osiągniesz cel zależy od twojego nastawienia psychicznego. Musisz przede wszystkim nauczyć się tworzyć w swym umyśle obraz siebie samego jako zwycięzcy. Jeśli potrafisz wyraźnie zobaczyć siebie w sytuacji, o której marzysz, jesteś na najlepszej drodze do sukcesu. Osoba, która myśli, że jej się nie uda, nie ma szans na osiągnięcie wymarzonego celu.

Negatywne myślenie to gwarantowana przegrana. Najczęściej zdarza się to osobom, które np. chciałyby rzucić palenie i ciągle o tym mówią, obiecują to wszystkim dookoła, ale tak naprawdę nie podejmują żadnych konkretnych działań, by wyzwolić się z nałogu. Szukają tylko pretekstu, żeby nie spróbować… W głębi duszy są przecież przekonane, że się nie uda. Są też osoby, które porzucają każdy pomysł w połowie drogi, a czasami rezygnują tuż przed osiągnięciem celu. Takie zachowanie wynika ze strachu przed zmianami, które może przynieść realizacja projektu. Wolą oni swoje dobrze znane, choć niezbyt szczęśliwe życie, niż poprawę sytuacji. W końcu kto wie, co Ich czeka na nowej drodze życia? Może nie warto ryzykować?

Reply