Plamy na ubraniach – jak sobie z nimi radzić?

Jak sobie radzić z trudnymi plamami?

Jak sobie radzić z trudnymi plamami?

Bardzo często zdarza się, że poplamimy meble czy ubranie i nie za bardzo wiemy jak sobie z takimi plamami poradzić. Bywają bowie

Ślady po napojach i czekoladzie

Jeśli na koszulę czy bluzkę wyleje się nam kawa lub herbata, trzeba jak najszybciej namoczyć plamę w zimnej wodzie z solą, następnie wyprać ubranie w detergencie z dodatkiem odplamiacza. Innym sposobem jest zwilżenie plamy gliceryną i spłukanie zimną wodą.

W przypadku rozlania kawy czy herbaty na dywan, wystarczy zabrudzone miejsce polać gazowaną wodą mineralną i osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Plama zejdzie od razu.

Świeżą plamę z czerwonego wina najlepiej usunąć, polewając białym winem. Pomaga też posypanie miejsca po trunku dużą ilością soli kuchennej lub jak w przypadku kawy – wodą mineralną. Jeśli na ubranie rozleje się kolorowa wódka lub piwo, ślad trzeba jak najszybciej potrzeć mieszanką łyżki wody, łyżki octu i 2 łyżek denaturatu. Coca-colę z bluzki usuwa dobrze delikatny proszek do prania rozpuszczony w gazowanej wodzie mineralnej.

Czasem zdarzy się nam, że również czekolada ląduje na dywanie. Większe kawałki warto zebrać od razu, kawałki wtarte we włosie pocieramy gąbką nasączoną w odplamiaczu. Po kilku minutach przemywamy miejsce wodą i osuszamy ręcznikiem.

Kosmetyki na ubraniu

Podczas robienia makijażu kobiety niechcący mogą zaplamić ubranie podkładem. Takie ślady najlepiej usunąć wacikiem nasączonym odrobiną płynu do mycia naczyń. Następnie trzeba przepłukać tkaninę  ciepłą wodą i uprać jak co dzień. Inny sposób na pozbycie się niechcianego podkładu to pocieranie plamy gąbeczką z płynem do demakijażu.

Jeśli jakimś sposobem udało się nam zabrudzić ubranie szminką, pozostałości należy zeskrobać nożem. Następnie dobrze jest wetrzeć w plamę trochę płynu do prania i uprać sukienkę czy bluzkę w 40 stopniach razem z chusteczką odplamiającą z drogerii. Jeśli to nie skutkuje, plamę można zwilżyć benzyną apteczną albo gliceryną i uprać jak zwykłą odzież.

Ślady po perfumach to częsta przypadłość kobiet. Takie plamy z kolorowych ubrań wywabiamy, przecierając je wacikiem nasączonym spirytusem, natomiast z białych usuwamy, zwilżając gazikiem z 3-procentową wodą utlenioną i płucząc w letniej wodzie, a następnie piorąc.

Gdy na czarnych ubraniach pojawią się plamy, np. ślady po dezodorancie, najlepiej potrzeć je odrobiną benzyny ekstrakcyjnej. Później trzeba dokładnie spłukać tkaninę i uprać z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Inne zabrudzenia

Kiedy obrus poplami się stopioną świecą, najlepiej przykryć całą plamę kostkami lodu lub paczką mrożonki, a stwardniały wosk bez problemu się wykruszy. Pozostałą plamę przykrywamy papierowym ręcznikiem i prasujemy żelazkiem do momentu całkowitego wchłonięcia się stearyny w papier. Aby pozbyć się plam z kolorowego wosku, musimy dodatkowo użyć rozpuszczalnika.

Reply