Rasy psów: welsh corgi cardigan

Rasy psów: welsh corgi cardigan

Rasy psów: welsh corgi cardigan

Psy rasy welsh corgi cardigan należą do psów pasterskich i tak zwanych zaganiających.  Są one psami jamnikowatymi, o czym świadczą krótkie nogi i długi tułów. Psy tej rasy najprawdopodobniej zostały sprowadzone przez wikingów do Walii, leżącej w Wielkiej Brytanii.

Ich nazwa wywodzi się od ich niskiego wzrostu (angielskie „corrci” co oznacza „karłowaty pies”).

Welsh corgi cardigan – cechy charakterystyczne rasy

Cechą charakterystyczną welsh corgi cardiganów są duże, stojące, zaokrąglone na końcach uszy. Budowa psów tej rasy jest krępa – mają krótkie łapki, muskularną, krótką szyję . Ich klatka piersiowa jest dosyć duża i mocna, a tułów długi. Na uwagę zasługuje także ich ogon – dosięga ziemi,  jest zawsze osadzony na linii grzbietu, często określa się go jako lisi. Nie powinno się go obcinać ani w żaden inny sposób modyfikować ani kopiować (zabieg u chirurga, który ma na celu odpowiednie ukształtowanie lub zredukowanie wielkości uszu lub długości ogona u psa).

Welsh corgi cardigan posiada krótką sierść, która jest odporna na zmiany temperatury. U rasy tej umaszczenie może być bardzo różnorodne, ale kolor biały nie może dominować. Zwykle psy są nakrapiane.

Jaki charakter ma welsh corgi cardigan?

Pieski te są bardzo towarzyskie i spokojne. Nie można im odmówić także inteligencji, chęci do nauki oraz podatności na tresurę. Nie sprawia również zbyt wielu problemów wychowawczych.

Bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela i stają się jego nieodłącznym towarzyszem. Lubią towarzystwo dzieci i innych ludzi. Niestety, welsh corgi cardigan nie przepadają za innymi psami, zatem warto je socjalizować.

Do czego możemy wykorzystać welsh corgi cardigany?

Welsh corgi cardigany na całym świecie hodowane są jako psy pasterskie i zaganiające bydło. Świetnie sprawdzą się też jako psy strzegące podwórka. Wspaniale radzą sobie z tępieniem szkodników.

Futro wymaga czesania, ale też obficie linieje, więc nie są trudne w utrzymaniu.

Cena psa tej rasy z rodowodem waha się w granica trzech tysięcy złotych.

Reply