Owce – historia prawdziwa

owca

Owce – historia prawdziwa

Człowiek oswoił owce około 10 tysięcy lat temu. Docenił ich grube futro, czyli wełnę, mleko i mięso. Często myślimy o tych zwierzętach jak o głupich, naiwnych i bezmyślnych.

Czas zmienić spojrzenie na owce i poznać prawdę na ich temat. O tym, jak to naprawdę jest z tymi zwierzętami, przeczytacie dzisiaj.

Przodkowie owcy

Praprzodkowie owcy byli bardzo szybcy i zręczni – musieli przecież uchronić się przed dzikimi drapieżnikami. Potrafili oni rozwinąć swoją prędkość nawet to 60 km na godzinę! Wydaje nam się to dziwne, patrząc na dzisiejszy obraz owcy. Oczywiście nie jest ona już tak zwinna, ma mniejsze serce, mózg utracił jedną czwartą objętości, gorszy wzrok. Mogłoby to więc świadczyć o tym, że są to zwierzęta niezbyt inteligentne, wpatrzone ślepo w swojego pasterza i jego psa. Czy na pewno tak jest?

Świetna pamięć

Często słyszy się o motywie zaginionej owcy. Nie jest to do końca prawda, gdyż zwierzęta te potrafią świetnie zapamiętywać drogę i radzą sobie w labiryntach.

Nie da się ukryć, że są to zwierzęta bardzo płochliwe i na drapieżniki reagują bardzo impulsywnie. Ale okazuje się, że nie tylko na nie. Owce bardzo nie lubią rzeczy nowych. Aby zachować spokój, owca musi mieć przed sobą obraz, który dobrze zna i wie, że dana rzecz nie zrobi jej krzywdy. Według badań, owca potrafi zakodować w swojej głowie ponad 50 pyszczków swoich towarzyszy w stadzie i twarzy ludzi. Posiadają one oczy, których źrenice rozszerzają się czterokątnie, co daje im większe pole widzenia.

Czarna owca

Owce są zwierzętami czujnymi na pojawienie drapieżnika reagują ucieczką. Jak sprawić, by nie bały się one innych zwierząt? Drapieżcy często mają ciemną sierść i tego właśnie boją się owce. Receptą na to okazuje się czarna owca! Zachowuje się ona tak, jak inni przedstawiciele tego gatunku, jest łagodna, jej białe towarzyszki wiedzą, że nie muszą się jej bać, dlatego też nie reagują już tak płochliwie na przykład na psy.

Warto zaznaczyć, że pierwotnie owce nie były białe. Doprowadził do tego człowiek, gdyż białą wełnę najłatwiej koloryzować.

Reply