Rasy psów: dog niemiecki

dog

Rasy psów: dog niemiecki

Dog niemiecki w niektórych państwach nazywany jest, zresztą słusznie, dogiem duńskim. Nazwa „niemiecki” wywodzi się od tego, że w 1897 roku to właśnie w Niemczech powstał wzorzec tej razy i jej nazwa.

Dogi niemieckie zalicza się do największych psów świata. W kłębie psy mają najmniej 80 centymetrów, sukni co najmniej 70, ale bardzo często znacznie przekraczają te rozmiary.

Dog niemiecki – ciekawostki na temat rasy

Psy tej rasy zaliczamy do potomków psów dogowatych, które hodowano już w średniowieczu do celów bojowych i do łowów. Były one bardzo duże, silne i cięte. Bardzo blisko spokrewnione z dogami niemieckimi są: hodowany w Wielkiej Brytanii mastiff (najcięższy pies świata, potrafi ważyć nawet 90 kilogramów!) oraz francuski dog de Bordeaux (znany nam Śliniak z „Rodziny zastępczej” był psem tej właśnie rasy).

mastiff

Mastiff

dog de Bordeaux

Dog de Bordeaux

Dzisiejszy dog niemiecki to pies bardzo szlachetnie zbudowany, z idealnie wymodelowaną głową.

Charakter doga niemieckiego

Jest to pies bardzo spokojny, czuły, łatwo przywiązuje się do właściciela. Jest bardzo czujny i ufny wobec obcych ludzi. Dogi niemiecki są psami łagodnymi w stosunku do dzieci i osób słabszych. Ich potężna postura może budzić respekt, jednak są to psy idealne do towarzystwa, godne zaufania. Jeśli pies tej rasy kogokolwiek atakuje oznacza to, że został skrzywdzony i źle wychowany jako szczeniak.

Psy te świetnie nadają się do szkolenia na psy bojowe,służbowe. Jednak są to szkolenia dość ryzykowne, gdyż ze względu na swoją ogromną siłę i wzrost, bez problemu są w stanie okaleczyć pozoranta.

Psów tych nie hoduje się zbyt często, gdyż są dość drogie w utrzymaniu. Przez swoją wielkość potrzebują dużo miejsca i pożywienia. Ostrzegamy, że psy te bardzo się ślinią i lubią zostawiać ślinę na meblach, ścianach, a także na ubraniach!

Wyróżniamy dogi żółte, niebieskie, czarne oraz arlekiny (pstrokate czarno-białe).

Cena psa z rodowodem to około dwóch tysięcy złotych do trzech tysięcy.

Reply