Rasy psów: springer spaniel walijski

springer spaniel walijski

Rasy psów: springer spaniel walijski

Springer spaniel walijski (ang. welsh springer spaniel) jest psem należącym do najstarszych ras spanieli hodowany w Anglii. Rasa ta w większości występowała w Walii, stąd też pochodzi jej nazwa.

Spaniel walijski w Anglii jest nazywany „Springerem”, natomiast w Walii spotkamy go pod nazwą „Starter”. Rasa ta jest bardzo stara i hodowana w czystości, szczególnie do celów łowieckich. Choć w obecnych czasach wykorzystywany jest także jako pies do towarzystwa.

Springer spaniel walijski – ciekawostki na temat rasy

Springer spaniele walijskie często zalicza się do najładniejszych spanieli. Są one średniej wielości: mniejsze od springer spaniela, ale większe od cocker spaniela.

  • Springer spaniel walijski jako pies myśliwski

Psy tej rasy są używane głownie do celów myśliwskich. Jako psy myśliwskie mają świetnie rozwinięty węch i słuch. Uprzednio należy je odpowiednio przeszkolić, a pokornymi uczniami nie są: mają twarde usposobienie i sprawiają problemy w prowadzeniu. Jednak gdy wyszkolimy je, stają się idealnymi myśliwymi, są niezmordowane, bardzo lubią szperać w gąszczu. Woda jest ich drugim żywiołem, więc za zwierzyną mogą pobiec nawet w sitowie. Ich zgryz jest bardzo silny, bez trudu chwytają ofiarę.

  • Pielęgnacja i opieka nad springer spanielem walijskim

Jako pies łowiecki springer spaniel walijski wymaga dużo ruchu i spacerów. Warto posiadać duży ogród do hodowli tej rasy.

Jeśli chodzi o jego pielęgnację, ze względu na dosyć długie futro, potrzebuje jej, ale tylko w okresie linienia. Kąpiemy go niezbyt często, ale regularnie kontrolujemy uszy, przycinamy pazury. Ze względy na swoje długie uszy spaniel jest podatny na choroby tej części ciała,  szczególnie zapalenie ucha.

Dorosłe psy powinny ważyć od 16 do 21 kilogramów.

Cena psa z rodowodem to około dwa tysiące złotych.

Reply