Rasy psów: chow-chow

chow

Rasy psów: chow-chow

Rasa chow-chow pochodzi ze wschodniej Azji. Obecnie nie wiemy do końca, czy zrodziła się ona w Chinach, czy może dostała się z Tybetu do Mandżurii. Chow-chow należy do grupy szpiców i zaliczany jest do krewnych syberyjskich ras szpicowatych.

Chow-chow dużą popularnością cieszył się na dworach cesarzy chińskich, razem z pekińskim pieskiem pałacowym. Hodowano go również na chińskich wsiach, jednak wbrew ogólnemu przekonaniu nie był on stosowany jako przekąska. Gdy rasa ta dostała się do Anglii, nastąpił jej czysty chów i wyodrębniono czyste osobniki, które wkrótce bardzo szybko się rozpowszechniły w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Chow-chow – co warto wiedzieć na temat tej rasy?

Chow-chow zewnętrznie może przypominać nam lwa lub misia, a jego szczególną i unikalną cechą jest niebieski język. Gdy po raz pierwszy spojrzymy na chow-chow, może on nam wydać się zwierzęciem mało inteligentnym i otępiałym. Jednak przy bliższym poznaniu stwierdzimy, że jest to pies o bardzo silnych nerwach, spokojny, brak mu jakiejkolwiek skłonności do ataku czy złości. Rasa ta jest bardzo mocno przywiązana do swojego właściciela i w razie potrzeby potrafi go bronić. Pies ten jest niezwykle samodzielny, a co za tym idzie – dosyć trudno go wytresować. Gdy posiadamy chow-chow, koniecznie musimy zdobyć jego zaufanie i szacunek. Wtedy pies sam potrafi instynktownie wyczuć, czego od niego chcemy, i robi to – jest to jedyny w swoim rodzaju zwierzak.

Pamiętajmy jednak, że chow-chow nadaje się przede wszystkim dla osób spokojnych, gdyż bardzo nie lubi drażnienia, ale też awantur z innymi psami.

Wadą u psów wystawowych tej rasy jest posiadanie plamistego lub jasnego języka, brak noszenia ogona na grzbiecie oraz nos innego koloru niż czarny (inny występuje u chow-chow kremowych, białych, niebieskich lub cynamonowych).

Wysokość tej rasy wynosi najmniej 45,5 cm.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających psy rasy chow-chow.

 [tube]http://www.youtube.com/watch?v=_lI16HdUVE4[/tube]

Reply