Rasy psów: chart afgański

chart afgański

Rasy psów: chart afgański

Pierwsi przedstawiciele charta afgańskiego zostali sprowadzeni do Anglii w 1880 roku, tuż po wojnie brytyjsko-afgańskiej. Bardzo szybko wzbudziły one bardzo duże zainteresowanie brytyjskich hodowców. Ojczyzną chartów afgańskich jest Afganistan (stąd też ich nazwa). 

Środowiskiem ich życia były wysokie góry, ludzie wykorzystywali je jako psy myśliwskie i pasterskie.

Chart afgański – co warto wiedzieć o tej rasie?

Tereny do łowów były trudne, więc chart afgański by pełnić rolę psa myśliwskiego musiał być silny, bardzo szybki, cięty na drapieżniki, chętny do ataku, nawet na większe zwierzęta. Szczęki charta afgańskiego są bardzo mocne, co też jest przystosowaniem do łowów. Ważnym elementem była też odporność tej rasy na niskie temperatury i surowy klimat, co zapewniała mu długa sierść. W Europie rasa ta nie jest często wykorzystywana właśnie w tych celach, lecz jest on psem wyścigowym lub ozdobnym.

Futro charta afgańskiego wymaga bardzo starannej i stałej pielęgnacji. Pies tej rasy zawsze kroczy dumnie, dostojnie i z podniesioną głową. Ma bardzo inteligentny wygląd i jest pełen temperamentu.

Uszy powinny być nisko umiejscowione i pokryte długim, jedwabistym włosem. Charakterystyczną cechą tych psów jest ogon.  Jest on długi, zakończony pierścieniem. Na grzbiecie jest owłosiony, a w „akcji” noszony bardzo wysoko.

Idealna wysokość psa to 64 do 71 cm, suki zaś od 65 do 67 cm.

Cena charta afgańskiego z rodowodem to od 1000 do około 2000 złotych.

Reply