Nieruchomości – wynajmować czy sprzedawać?
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z dróg postępowania z nieruchomościami jest najkorzystniejsza. Wszystko bowiem zależy od naszych indywidualnych, jako inwestorów, potrzeb i możliwości.
Spróbujmy jednak rozważyć wszystkie plusy i minusy związane z wynajmem i sprzedażą nieruchomości.
Wynajem – wady i zalety
Kupując mieszkanie przeznaczone pod wynajem, musimy zainwestować w nie od razu pełną kwotę – zaoszczędzoną lub pożyczoną od banku. Natomiast zwrot kosztów tej inwestycji nastąpi nie od razu, ale dopiero po wielu latach.
Czy jest to opłacalne? Owszem. Jednak, by wynajmować mieszkania, na przykład studentom czy rodzinom, należy mieć pewne warunki. Przede wszystkim trzeba mieć czas, który można poświęcić na doglądanie lokatorów i samego mieszkania, a także swobodę finansową, dzięki której możemy spokojnie poczekać na zwrot kosztów inwestycji przez wiele lat. Wiąże się z tym kolejny czynnik – stałe źródło dochodu, nie można bowiem nastawiać się na życie wyłącznie z wynajmu.
Trzeba brać pod uwagę, że nie każdy lokator jest uczciwy, dotrzymuje terminów, jest spokojny i utrzymuje porządek. Może przecież zdarzyć się tak, że mieszkanie po każdym lokatorze będzie wymagało odświeżenia, drobnych napraw. Czy jesteś na to przygotowany? Czy jesteś skłonny nawet co kilka miesięcy zmieniać lokatorów, interesować się tym, co się dzieje w wynajmowanym mieszkaniu?
Często wynajem mieszkań jest najlepszą opcją dla osób, które są na emeryturze. Musisz też przywyknąć do myśli, że w Twoim mieszkaniu będą przebywać obcy ludzie. Z wynajmu mieszkań trzeba też odprowadzać podatki, pamiętaj o tym! Jednak jeśli stać Cię na to, by wynajmować lokatorom mieszkanie, korzystaj z tego. Ciesz się, że masz się czym zajmować, że Twoje konto regularnie zasila pewna sumka, a mieszkanie jest użytkowane i samo na siebie zarabia.
Sprzedaż mieszkania
Opłacalną i jednorazową inwestycją jest kupno mieszkania lub domu po okazyjnej cenie, odremontowanie go i sprzedaż w takiej cenie, by było to opłacalne. Inwestorzy nieruchomości często miesiącami śledzą rynek, przeglądając każde ogłoszenie w prasie czy Internecie, następnie kupują podupadłe posiadłości albo mieszkania, których właściciele znacznie zaniżają cenę, na przykład ze względu na pilny wyjazd.
Jest to jednak nieco trudniejsze zadanie niż kupno mieszkania i wynajmowanie go. Chodzi o to, by znać się świetnie na budowlance i rynku nieruchomości, a dzięki temu wiedzieć, który zakup jest opłacalny, tzn. wymaga niewielkiego nakładu, gwarantuje spore zainteresowanie i pozwoli w przyszłości na sprzedaż z zyskiem.
Dzięki doskonałej orientacji na rynku nieruchomości inwestor kupuje ciekawy budynek lub mieszkanie za posiadane pieniądze. Następnie remontuje go jak najmniejszym kosztem, by doprowadzić go do stanu używalności, takiego, w którym wzbudzi zainteresowanie kupców, a potem sprzedaje za cenę wyższą od własnego wkładu finansowego o dobrych kilkadziesiąt tysięcy. Pozwala to dobrze się ustawić aż do kolejnej inwestycji.
Samodzielnie musisz rozważyć, jaki rodzaj inwestycji będzie najlepszy akurat dla Ciebie.