O dywidendach i spółkach dywidendowych

Dywidenda - dodatkowy zysk na giełdzie

Dywidenda – dodatkowy zysk na giełdzie

Grę na giełdzie wiele osób może kojarzyć z… handlem. Wszak cała zabawa polega na tym, żeby akcje taniej kupić i drożej sprzedać i jak najwięcej na tym zarobić. W niespokojnych czasach, takich jak te w których obecnie żyjemy, ważniejsze niż zyski z obrotu akcjami mogą jednak być dywidendy. A spółki dywidendowe zyskują coraz większe znaczenie.

Trochę terminologii: dywidenda i spółka dywidendowa

Nieprawdą jest, że na akcjach giełdowych spółek można zarobić tylko wówczas, jeśli akcje sprzedamy drożej niż je kupiliśmy. Akcje można też traktować jako swego rodzaju lokatę, gdzie zysk stanowi właśnie dywidenda. Cytując Wikipedię:

Dywidenda – część zysku netto spółki kapitałowej przeznaczona do podziału pomiędzy wspólników lub akcjonariuszy.

W skrócie chodzi o to, że spółki dzielą się wypracowanym zyskiem, płacąc – raz w roku – „premię” posiadaczom akcji. Dywidenda nie jest obowiązkowa – niektóre spółki regularnie wypłacają dywidendę, inne nie robią tego wcale. Te pierwsze nazywamy właśnie spółkami dywidendowymi.

Inwestowanie w spółki dywidendowe

W przeciwieństwie do wahań kursów akcji, dywidenda jest rzeczą (w miarę) pewną. Duże, stabilne spółki, które przez wiele ostatnich lat wypłacały dywidendę, prawdopodobnie zrobią to ponownie. Szczególnie, jeśli są to spółki Skarbu Państwa, które muszą w ten sposób dbać o potrzeby budżetowe.

Wybrane spółki dywidendoweŹródło: Forbes.pl

Wysokość dywidendy może być bardzo różna, w zależności od strategii danej spółki oraz wypracowanego zysku. Można przyjąć, że jest to kilka procent wartości 1 akcji spółki, czyli tyle samo lub więcej niż na lokacie bankowej. Zdarzają się jednak perełki: w tym roku KGHM ma wypłacić 18 złotych dywidendy na akcję (prawie 15% – wg. dzisiejszego kursu), a Orlen około 4 złotych (12%).

W inwestowaniu w spółki dywidendowe ważniejsza jest jednak regularność otrzymywanych „premii”, które zapewniają zysk niezależnie od sytuacji na rynku. Z tego względu ważne jest by:

  • Wybierać takie spółki, które regularnie wypłacały dywidendy w kilku poprzednich latach
  • Inwestować w spółki w dobrej kondycji finansowej
  • Kupować spółki Skarbu Państwa (w miarę możliwości)
  • Trzymać akcje przez długi czas – dywidenda jest wypłacana co roku

Mając w portfelu spółki dywidendowe w zasadzie nie musimy martwić się o kurs akcji – wszak jakiś zysk i tak mamy zagwarantowany. Możemy zatem spokojnie trzymać akcje przez wiele lat, czekając na dobry moment do sprzedaży.

Reply